Велика стратегія малих альянсів: можливості та актуальність для України

В останні роки Україна докладала зусиль для створення малих альянсів, які об’єднували б дружні країни. Серед них чотиристоронній формат співпраці між міністрами закордонних справ і оборони України та Туреччини, а також «Люблінський трикутник» з Польщею та Литвою та «Асоційоване тріо» з Грузією та Молдовою. Міністр закордонних справ України оцінив їх як успішні приклади, які розвиваються, набувають ваги та приносять Україні конкретну користь.

Хоча зовнішня політика України переважно формується її європейськими та євроатлантичними прагненнями, її розробники не забували й про своїх найближчих сусідів та партнерів. Але наскільки ці альянси життєздатні? Яка їхня додана цінність для безпеки та процвітання України сьогодні? Чи варто заповнювати життям деякі частково неактивні формати?

Ці питання обговорювалися в рамках експертної дискусії, проведеної 12 квітня 2023 року Представництвом Фрідріха Еберта в Україні спільно з Радою зовнішньої політики Українська призма.

В дискусії взяли участь українські експерти, представники громадянського суспільства та дипломати. Учасники дійшли висновку, що малі альянси мають цінність для зміцнення дво- та тристороннього співробітництва, а також є основою для успішної діяльності України в багатонаціональних форматах. Вони можуть допомогти Україні просувати її цілі у більших багатонаціональних організаціях. Польща, наприклад, вже стала головним прихильником надання Україні танків західного зразка та вступу України в ЄС та поглиблення інтеграції.

Кожен альянс має свою стратегічну мету, яку Україна повинна використовувати та враховувати при побудові зовнішньої політики. В ЄС є багато невеликих альянсів, напр. Німеччина і Франція, Веймарський трикутник або неформальний союз країн Балтії. Завдяки участі в невеликих альянсах Україна була б підготовлена до членства в ЄС і співпраці з різними країнами з різними інтересами, які входять до ЄС. Маючи успішний досвід дво- чи тристоронньої співпраці, Україна може зміцнити свій імідж надійного партнера та союзника. Усі учасники також погодилися, що малі альянси не замінюють інтеграції України до ЄС чи НАТО, а лише допомагають Україні на цьому шляху.

 

За цим лінком Ви можете ознайомитись із записом дискусії (UA): https://fb.watch/jTNnCnOMte/

Текст дослідження: Українською мовою, English.

Бюро в Києві

04070 Україна, Київ
вул. Борисоглібська, 15А

+38 (044) 234 0038

ukraine(at)fes.de

Photo: FES/Bernd Raschke

 

Впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках, де не створено ОСББ

За ред. Анастасії Горбач, Марії Коваль-Гончар, Костянтина Криницького

Інклюзія в Україні і поза кордонами

Марія Ясеновська, Олена Зіненко, Катерина Кормілець

Українська призма: Зовнішня політика 2022

к.політ. н. Бурейко Н., Максак Г., к.політ. н. Шелест Г.