Вебінар «Справедливий перехід вугледобувних регіонів у Польщі»

16 листопада 2021 року відбулася друга сесія серії вебінарів про справедливий перехід вуглевидобувних регіонів. Цього разу сесія була присвячена справедливому переходу в Польщі. Організаторами семінару виступили Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Київська школа енергетичної політики. Представники неурядових організацій, національного уряду, органів місцевого самоврядування та промисловості скористалися нагодою, щоб розширити свої знання щодо поступової відмови від вугілля. Презентацію підготувала Александра Гавліковська-Фик, експерт аналітичного центру Forum Energii. На початку семінару Александра дала огляд поточного стану енергетичного переходу в Польщі. У 2020 році вугілля вперше менше ніж 70% енергії було вироблено з вугілля. Водночас розширення фотоелектричних установок, вітрових електростанцій та когенераційних установок, що працюють на газі, призвело до збільшення частки відновлюваної енергії.

Після цього експерт представила Програму справедливого переходу у ЄС, яка вже стартувала у 2017 році з Платформи з вугільнодобувних та вуглецевоємних регіонів. Платформа сприяла запуску пілотних проектів та обміну між експертами з різних вугільних регіонів ЄС. Для фінансування відмови від вугілля ЄС створив механізм справедливого переходу, який складається з трьох стовпів: Фонду справедливого переходу, інвестиційної схеми та кредитної системи для державних установ.

Перед початком останньої частини семінару учасники з вікторини дізналися, що 40% працівників вугільної галузі в ЄС працюють саме на польських вугільних шахтах. Тоді Александра Гавліковська-Фик представила плани різних польських вугільних регіонів щодо справедливого переходу. Сьогодні три вугільні регіони Польщі є пріоритетними  регіонами, пояснила експерт. Ці регіони вже брали участь у Платформі вугільнодобувних та вуглецевоємних регіонів. Вони рано почали розробляти плани та ідеї щодо свого шляху до майбутнього з низьким рівнем викидів або нульовим рівнем викидів. За словами Александри Гавліковської-Фик, для забезпечення успішного процесу справедливого перехідного періоду необхідно розвивати регіональний підхід до справедливого переходу, нарощувати людський потенціал та інтегрувати усі зацікавлені сторони.

Наступний вебінар із цієї серії відбудеться 30 листопада 2021 року. Лектором виступить Аннекатрін Нібур з Кільського університету, вебінар буде присвячений соціальним та регіональним аспектам процесу справедливого переходу.

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Заходи зміцнення довіри та Придністровський конфлікт: Чи корисний досвід Молдови для України?

Артем Филипенко

Рекомендації щодо впровадження доступності та інклюзивності дитячих ігрових майданчиків

Ворона Олександр, Родін Костянтин, Шкуро Валентина

Екологічні тренди в Україні: погляд громадян

Світлана Балюк, Наталія Клаунінг, Людмила Четвертухіна, Марія Коваль-Гончар