Вебінар на тему «Справедливий перехід вугільних регіонів»

9 листопада 2021 року відбулася перший у серії вебінарів про справедливий перехід вугільних регіонів. Організаторами семінару виступили Представництво Фонду Фрідріха Еберта в Україні та Київська школа енергетичної політики. Представники неурядових організацій, органів місцевого самоврядування, національного уряду, профспілок та промисловості мали можливість поспілкуватися із Ханною Брауерс, експерткою з виведення вугілля в Німеччині, представницею дослідницької групи CoalExit, Університет Фленсбурга, гостьова дослідниця Технічного університету Берліна та Німецького інституту економічних досліджень.

Ханна Брауерс розпочала свою доповідь із представлення сучасних тенденцій використання вугілля у світі та Європі. Не тільки після пандемії COVID-19 глобальні ринки вугілля скорочуються. Світовий пік споживання вугілля був досягнутий вже у 2014 році. Відтоді спад використання вугілля спостерігається насамперед у США та ЄС, тоді як країни, що розвиваються, збільшили використання вугілля. Однак у майбутньому суворіші екологічні норми, зменшення інвестицій та обмежена прибутковість компаній вугільної промисловості призведуть до подальшого скорочення світового використання вугілля.

Після вступу коротке опитування серед учасників показало, які труднощі, вони бачать у зв’язку із відмовою вугілля в Україні. Були названі перш за все соціальні аспекти та проблеми фінансування. Згодом Ханна Брауерс розповіла про підходи до справедливого переходу, які застосовуються в Німеччині, і таким чином надала цінну інформацію для формування процесу відмови від вугілля в Україні. Порівнявши політики справедливого перехідного, яка впроваджується в різних регіонах Німеччини, та їх результати, експертка показала, наскільки важливо мислити довгостроково та адаптувати політику до конкретних місцевих обставин. Ханна Брауерс назвала чотири компоненти, які слід інтегрувати в стратегічний планування відмови від вугілля:

1. стимулювання економічної активності;
2. покращення інфраструктури;
3. підтримка соціальної згуртованості;
4. створення ефективних інституцій.

Наступний вебінар про справедливий перехід вугільних регіонів в Польщі відбудеться 16 листопада 2021 року та запропонує ще більше підходів до цього питання.

Контактна особа: Марія Коваль-Гончар, проектна координаторка Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, maria.koval [at] fes.kiev.ua

За цим посиланням Ви можете ознайомитись із коротким відео за результатами заходу.

Бюро в Києві

04070 Україна, Київ
вул. Борисоглібська, 15А

+38 (044) 234 0038

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke