Поширення кращих практик організації інклюзивного освітнього простору

Про реалізацію проєкту «Поширення кращих практик організації інклюзивного освітнього простору. Досвід університету «Україна» в Грузії, Тбілісі, 11. - 16.10.2021

Багато видатних соціологів та філософів вважали принцип солідарності вищим універсальним принципом, джерелом якого є так зване «колективне уявлення». Саме воно регулює громадське життя та суспільну думку, бо є продуктом багаторічної праці людей, що збирали та вивчали інформацію, аналізували її та передавали досвід іншим поколінням. У цьому і полягає успіх тих ідей, які стали для суспільства загальними та стійкими.

Ідеї інклюзії дедалі стають для українського суспільства способом життя. До втілення цих ідей долучаються фахівчині та фахівці з різних сфер аби попередити виключення та дискримінацію. Мультиплікація такого досвіду є важливою складовою процесу поширення ідей інклюзії. Саме цьому і була присвячена інформаційна поїздка до Грузії, в якій взяли участь представниці Університету «Україна» та Міністерства освіти і науки України.

В рамках інформаційної поїздки було проведено зустрічі та тренінги із представниками та представницями вищих навчальних закладів Грузії, неурядових організацій, Міністерством освіти і науки Грузії. Слід відмітити, що зустрічі із грузинськими колегами та колежанками проходили у досить невимушеній атмосфері, що давало можливість говорити про процес створення інклюзивного освітнього простору відверто, даючи оцінку всім крокам без виключення. У таких бесідах цінним був обмін думками з представницею Ради людей з інвалідністю в Грузії при мерії Тбілісі Есмою Гумберідзе (Esma Gumberidze) та активістом  студентської ради – Давидом Бібілашвілі (David Bibilashvili), з розробницею Стратегії інклюзивної освіти Грузії, менеджеркою проєктів MAC GEORGIA Маєю Багратіоні (Maia Bagrationi).

З директором Центру розвитку Євро-Азійської освіти «Е.А.Г.Г.Центр» Звіадом Атабагі українська делегація змогла окреслити напрямки мобільності студентів університету «Україна» з метою розвитку інклюзивного та екологічного туризму для практичної підготовки українських та грузинських студентів та студенток. Вдалося напрацювати ефективні підходи щодо подолання бар’єрів та забезпечення доступності освітніх послуг для осіб з інвалідністю під час дискусії з Кеті Маргалітадзе, юристкою, експерткою з інклюзивної політики в Грузії, з захисту прав людей з інвалідністю, прав дітей та жінок та Нодаром Размадзе, експертом з інклюзивної політики.

З метою мультиплікації досвіду колективу Університету «Україна» щодо організації інклюзивного навчального процесу в закладах вищої освіти було проведено воркшоп в Національному Університеті Грузії SEU та підписано меморандум між двома університетами про співпрацю, який передбачає доступність програм академічної мобільності студентам, викладачам та адміністрації закладів вищої освіти; спільну участь в міжнародних грантових, науково-дослідних проектах.

Під час проведення круглого столу у Грузинсько-Корейського центру інформаційного доступу (Georgian-Korean Information Access Center) учасниці та учасники обмінялися досвідом про шляхи розвитку інформаційних можливостей для людей з порушенням зору, зокрема, використання спеціальних сучасних гаджетів для слабозорих та незрячих людей в процесі голосування на виборах, таких як «голосова ручка» (PenFriend, PenFriend Voice Labeling System).

Робочий візит увінчався зустріччю української делегації з Заступником Міністра освіти та науки Грузії Нуну Міцкевич та Заза Маруашвіли, під час якої обговорили досвід своїх країн щодо розвитку інклюзивної освіти у закладах вищої освіти, та отримали пропозицію проведення подібних воркшопів для керівників  грузинських університетів як перспективи подальшої співпраці.

Інклюзія – це пошук каналів комунікації для залучення більшості задля запобігання виключенню меншості. Приємно відзначити той факт, що саме український досвід щодо ефективних практик організації інклюзивного освітнього простору у закладах вищої освіти може бути мультипліковано й поза межами України. Завдяки окресленим перспективам співпраці між українськими та грузинськими університетами та громадськими організаціями є сподівання про те, що ідеї розбудови інклюзивного суспільства у цих країнах набудуть першочергового значення, оскільки йдеться про повагу до людської гідності, на чому базуються права людини.

Бюро в Києві

04070 Україна, Київ
вул. Борисоглібська, 15А

+38 (044) 234 0038

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke