Форум «Дитина у тривожному середовищі: розвивальні та інтеграційні практики»

З 31 травня по 1 червня 2021 року відбувся Третій всеукраїнський форум, присвячений темі “Дитина у тривожному середовищі: розвивальні та інтеграційні практики”, організований Факультетом соціальної реабілітації та соціальної педагогіки Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, офісом Уповноваженого з прав людини Верховної Ради України та представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні.

Форум став майданчиком для обміну думками про можливі шляхи інтеграції та підтримки розвитку з боку різноманітних національних та міжнародних науковців та експертів, зайнятих у соціальних професіях, освітній роботі, публічному адмініструванні або сфері психології чи права. Особлива увага була приділена темам підтримки сімей та дітей на місцевому рівні та у школі, темі української системи опіки, ролі ЗМІ, а також правовому та соціально-педагогічному представництву інтересів дітей.

Перший день форуму складався з доповідей експертів та експерток на різні теми. Серед іншого обговорювалася ситуація навколо інтернатів та дитячих будинків. Крім того, центральними темами дискусій стали ризики соціальних медіа та Інтернету. Відносно конкретних рекомендацій для соціальних працівників та працівниць, було підкреслено важливість сімейно орієнтованого підходу та просвітницька робота серед батьків. Особливу увагу було зосереджено на питанні про належне представництво інтересів дітей. В цьому контексті вірним видається визнання за дітьми їхньої індивідуальності, власних уявлень та потреб, активно залучаючи їх до планування політичних, соціальних та правових заходів. Необхідно уникати ситуацій, коли доля дитини вирішується без урахування її власної думки.

Німецький експерт доктор Райнальд Айхьгольц, колишній уповноважений зі справ дітей уряду федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія, який свого часу працював над реалізацією Конвенції про права дитини ООН, надав цікавий огляд своєї діяльності у Німеччині. Він також критично висловився щодо підходу, коли за дітьми не визнається суб'єктність у рамках політичного процесу та у судочинстві. Щодо своєї роботи над реалізацією положень Конвенції про права дитини, експерт зауважив, що у Німеччині вона відіграє тільки другорядну роль. І хоча 2002 року права дитини були включені до конституцій всіх федеральних земель, на федеральному рівні цього все ще не відбулося.

Зі свого досвіду на посаді уповноваженого з прав дитини землі Північний Рейн-Вестфалія, пан Айхьгольц назвав три основні ознаки. По-перше, необхідно визнавати свою особисту відповідальність за ситуацію навколо прав дитини, по-друге, особливий виклик полягає у поєднанні різних сфер відповідальності між собою. І, нарешті, важливо мати уявлення про поступ та поразки руху за права дитини, щоб вірно оцінити необхідні та доцільні заходи на майбутнє.

На завершення доповідей відбулися невеликі дискусійні раунди на окреслені теми.

На другий день форуму відбулися майстер-класи для підвищення кваліфікації та підтримки психологів, представників та представниць інших професій. Центральною темою майстер-класів було поводження з дітьми та сім'ями у стресових ситуаціях. У цьому контексті обговорювалися вдала кризова комунікація, поводження з тривожними розладами у дітей та їхніх батьків, попередження суїцидів, психологічний підхід до стосунків між дітьми та батьками, терапевтичні можливості для дітей дошкільного та шкільного віку.

Ми щиро дякуємо експертам та експерткам, учасницям та учасникам, які приєдналися до цієї надцікавої дискусії!

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Екологічні тренди в Україні: погляд громадян

Світлана Балюк, Наталія Клаунінг, Людмила Четвертухіна, Марія Коваль-Гончар

Національні дорадчі групи в торговельних угодах ЄС: чи є рух вперед?

Дебора Мартенс, Діана Потьомкіна, Ян Орбі

SMM для профспілкових організацій

Юрій Работа, Олексій Плаксін