Стратегія економічного розвитку Донбасу: від територій війни до територій зростання

28 квітня 2021 року Представництво Фонду Фрідріха Еберта в Україні спільно з громадською організацією «Донбаські ворота» провели захід на тему «Стратегія економічного розвитку Донбасу: від територій війни до територій розвитку?». Ця тема особливо актуальна, оскільки Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій України готує Стратегію економічного розвитку Донбасу до 2030 року. Серед експертів, які коментували та обговорювали наслідки та потенціал цієї стратегії, був Андрій Мірошниченко, керівник Групи радників Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Марія Репко, заступниця директора Центру економічної стратегії, Девід Саха, консультант Німецької економічної групи та Джок Мендоза-Вілсон, директор з міжнародних зв'язків та відносин з інвесторами, Систем Кепітал Менеджмент.

Для початку Марсель Рьотіг, директор Представництва Фонду Фрідріха Еберта в Україні та Молдові, та Альвідас Медалінскас, політичний аналітик Університету Миколи Ромеріса у Вільнюсі, Литва, заступник голови ГО «Донбаські ворота» висвітлили важку економічну ситуацію на Донбасі, яка пов’язана насамперед із триваючим конфліктом.

Стратегія економічного розвитку Донбасу перш за все спрямована на потреби людей та громад, що повинні отримувати фінансову та регуляторну підтримку. Більше того, стратегія має допомогти реалізувати величезний економічний потенціал регіону, що особливо багатий на вугілля і має величезну промислову інфраструктуру. За словами Андрія Мірошниченка, розробка та впровадження Стратегії узгоджуються та координуються із іншими існуючими стратегіями. Крім того, стратегія передбачає зміну системи контролю з боку державних органів та добровільне страхування відповідальності власників бізнесу, а також страхування політичних та військових ризиків для інвестицій. Буде створено спільний фонд  міжнародних донорів та українського уряду.

Говорячи про роль великих підприємств в економічному розвитку Донбасу, Джок Мендоса-Вілсон привітав цей крок до зміцнення економіки регіону та її інтеграції на міжнародні ринки. Останнє є особливо важливим, оскільки міжнародні партнери, донори та іноземні інвестори мають вирішальне значення для економічного розвитку регіону. Однак основні виклики, які він бачить у залученні іноземних інвесторів в Україну, стосуються питання довіри, особливо до правової системи. Отже, безпека та страхування ризиків дуже важливі. Крім того, незважаючи на те, що стратегія вважається вирішальним кроком на шляху відновлення та розвитку, він наголосив на необхідності детального плану її реалізації. У зв'язку з цим врахування потреб людей та малого та середнього бізнесу є вирішальним. Більше того, Д. Мендоза-Вілсон бачить великий економічний потенціал у екологічно чистому бізнесі в регіоні.

Марія Репко наголосила на важливості малих та середніх підприємств на Донбасі та особливо підкреслила роль молодих поколінь у відновленні Донбасу. У цьому контексті вона вказує на необхідність реформування освіти та виступає за систему дуальної освіти, яка дозволяє одночасно навчатися та працювати на підприємстві. Це особливо важливо для того, щоб люди на Донбасі мали навички, необхідні на ринку праці у майбутньому.

Коментуючи складнощів ситуації в регіоні, Девід Саха висвітлив різні структурні проблеми, з якими зіштовхується Донбас, такі як переважання важкої та викопної промисловості. Він особливо підкреслив важливість змін у напрямку економічної диверсифікації, а також розвитку нових економік та докладання зусиль для підтримки інноваційних галузей.

На закінчення модератори наголосили на важливості конструктивної дискусії, спрямованої на вирішення проблеми, та підсумували важливість довіри, верховенства права, чітких норм, сучасної інфраструктури, взаємозв'язку галузей промисловості, а також перспективи для молодих поколінь задля досягнення кращого майбутнього для Донбасу .

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Екологічні тренди в Україні: погляд громадян

Світлана Балюк, Наталія Клаунінг, Людмила Четвертухіна, Марія Коваль-Гончар

Національні дорадчі групи в торговельних угодах ЄС: чи є рух вперед?

Дебора Мартенс, Діана Потьомкіна, Ян Орбі

SMM для профспілкових організацій

Юрій Работа, Олексій Плаксін