Екологічні аспекти енергетики в Україні

Продовжуючи  обговорення результатів соціологічного дослідження щодо екологічних трендів в Україні, Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Інститут Горшеніна провели 27 квітня 2021 р. онлайн-дискусію «Екологічні аспекти енергетики». Спікерами заходу стали експерти та держслужбовці, зокрема Максим Немчинов, заступник Міністра енергетики та паливних ресурсів України, Андрій Мальований, Голова Державної екологічної інспекції України, Олексій Лещенко, віцепрезидент Інституту Горшеніна, Артем Романюков, співзасновник проєкту SaveEcoBot та Володимир Омельчнко, директор енергетичних програм Центру Разумкова.

Дослідження показало, що 55,2% українців вважають альтернативну енергетику найбільш перспективною для України. Також 24,9% підтримали гідроенергетику. Більше того, 60% опитаних підтримують поступовий перехід України від використання викопних видів палива до екологічно чистих джерел енергії. Навіть якщо це призведе до підвищення комунальних тарифів близько четвертини опитаних все одно точно підтримують такі зміни. Близько 40% вважають, що ядерні атомні електростанції мають бути поступово закриті, а 44%  - проти такого закриття. Більше половини населення України вважають Чорнобильську АЕС небезпечною та близько половини негативно ставляться до будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива у Чорнобилі.

Половина українців вважає, що збереження довкілля є важливішим за економічне зростання, але більше третини з цим не погоджується. Щодо екологічних обов'язків бізнесу, 60% опитаних вважають, що держава повинна посилити екологічні вимоги та збільшити штрафи за їх невиконання. Більше того, більше третини респондентів підтримують ідею закриття всіх екологічно небезпечних підприємств, якщо вони не запровадять заходів щодо поліпшення екологічної безпеки, а також запровадження податкових пільг за наявності таких заходів.

Щодо реальності видобутку енергії лише з екологічно чистих джерел, Максим Немчинов зазначив, що з цим пов’язані фінансові витрати, а також підкреслив залежність, наприклад, сонячних батарей, від погодних умов. Під час своєї презентації він також зазначив, що Україна виробляє лише близько 65% від свого сукупного обсягу споживання газу та електроенергії, і, наголосив на важливості мати можливість повністю задовольнити потреби власних споживачів, а також стати більш «дружнім» до навколишнього середовища. Для поліпшення екологічної ситуації він також готовий приймати непопулярні рішення.

Говорячи про фінансову сторону справи, Андрій Мальований наголосив, що викиди та забруднення також спричиняють збитки. Він наголосив на системній проблемі екологічних порушень, таких як наявність нафтопродуктів в ґрунтах, і зазначив, що Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів визначило п'ять найбільших підприємств, відповідальних за забруднення. На його думку, опитування також відображає, що громадяни України готові працювати над амбіційними екологічними цілями, відповідно до європейського курсу країни. 

Представляючи глобальні тенденції, Олексій Лещенко наголосив на важливу роль екологічних проблем у формуванні світової політики. Він послався на зобов'язання інших країн, особливо США, значно скоротити викиди парникових газів та вугільний сектор. За його словами, на всі сфери (міжнародної) політики впливає нова глобальна екологічна програма, тобто перехід України до чистих джерел енергії сприятиме її загальному розвитку. У зв'язку з цим часто говорять, що економічне зростання та охорона навколишнього середовища суперечать один одному. Однак, Артем Романюков критикував таке протиставлення і стверджував, що той факт, що українці готові платити більше за «сталу» енергетику, це підтверджує. Навпаки, корупція та потужне лобі заважають екологічному прогресу, і з цим слід боротися.

Володимир Омельченко погодився із своїми співрозмовниками та зазначив, що розвиток зеленої енергетики з часом буде прибутковим та залучить необхідні інвестиції. Він також закликав уряд активно реалізовувати екологічні цілі. Більше того, він наголосив на важливості приділяти більше уваги системам накопичення енергії, що зменшить витрати, замість того, щоб інвестувати в модернізацію старих вугільних шахт.

Повний відеозапис дискусії (українською мовою) доступний за цим посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=-zlCm2IW-oc&t=115s

Повний текст дослідження «Екологічні тренди в Україні: погляд громадян» (українською мовою) доступний за цим посиланням

http://fes.kiev.ua/n/cms/fileadmin/upload2/Ekologichni_trendi_v_Ukrajini__14.04_16.23_.pdf

Короткі відео-презентації результатів дослідження (українською мовою):

tinyurl.com/ecologyfesgi

tinyurl.com/garbagefesgi

tinyurl.com/industry-ecology

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Екологічні тренди в Україні: погляд громадян

Світлана Балюк, Наталія Клаунінг, Людмила Четвертухіна, Марія Коваль-Гончар

Національні дорадчі групи в торговельних угодах ЄС: чи є рух вперед?

Дебора Мартенс, Діана Потьомкіна, Ян Орбі

SMM для профспілкових організацій

Юрій Работа, Олексій Плаксін