Майбутнє справедливого переходу в Україні: сприйняття в шахтарських містечках

19 листопада 2020 р. відбулася презентація соціологічного дослідження «Майбутнє справедливої трансформації в Україні: сприйняття в шахтарських містах». Дослідження серед мешканців 7 вугільних міст Донецької області було організовано Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Центром екологічних ініціатив «Екодія».

 

Соціологічне дослідження є відправною точкою для побудови процесу справедливої трансформації в Україні, під час якого потреби та думки місцевого населення будуть взяті до уваги. Автори дослідження звертають увагу влади та новообраних представників місцевого самоврядування на необхідність залучення місцевих мешканців до планування трансформації.

В рамках дослідження було проведено 7 фокус-груп у шахтарських містах на сході України (Добропілля, Мирноград, Новогродівка, Покровськ, Вугледар, Селидове, Торецьк). В кожному місті відбулася одна фокус-група у серпні-вересні 2020 року. Для забезпечення репрезентативності склад учасників був гендерно збалансований, кожна фокус-група мала 8 учасників віком від 18 до 60 років.

Захід відкрили Марсель Рьотіг, директор Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, Наталія Гозак, виконавча директорка ГО Екодія, Максим Немчинов, заступник Міністра енергетики України та Валентина Москаленко, радниця Прем'єр-міністра України з питань регіональної політики. Вони підкреслили необхідність поступового відходу від вугілля задля досягнення цілей Паризької кліматичної угоди та усіх амбітних зобов’язань, які ця Угода означає для України (Україна, між тим, продовжує активно використовувати вугілля як енергоресурс).  Багато шахт вже були ліквідовані, а ще більше мають бути закрити у найближчому майбутньому. Ці процеси впливатимуть не тільки на шахтарські міста, але й на весь регіон в цілому. Якщо в минулому закриття шахт відбувалося без чіткої стратегії, то в майбутньому потрібно планувати такі закриття відповідно до принципів справедливої трансформації задля того, щоб не тільки запобігти кліматичній катастрофі, але й захистити громади від збитків та втрат.

Після відкриття основні результати дослідження були представлені Марією Коваль-Гончар, координаторка проектів, Представництво Фонду Фрідріха Еберта в Україні, Костянтином Криницьким, керівник відділу енергетики, ГО Екодія, Андрієм Сіличем, голова Вугледарської міської ОТГ, Володимиром Оросом, керівник громадської організації “Добропільський центр молоді “ДОБРО” та Тетяною Сігаєвою, заступниця директора Агенції розвитку Вугледару.  Громади, в яких планується закриття шахт, побоюються та не певні щодо майбутнього регіону в контексті закриття шахт. Шахти є частиною їх ідентичності, значні зміни в соціальному укладі життя місцевому населенню навіть складно уявити. Окрім того, довіра до влади є дуже низькою, а якість послуг в центрах зайнятості та пропозиції перекваліфікації оцінюються як незадовільні.

В другій частині заходу представники профспілок, міст, експертної спільноти приєдналися до дискусії. Особлива увага була прикута до питання наявності коштів, справедливого розподілу ресурсів, диверсифікації економіки та потреби підтримувати малі та середні підприємства для створення робочих місць. Учасники також обговорили негативний вплив триваючого збройного конфлікту на Сході України на процес трансформації.

Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні висловлює свою подяку партнерам та усім, хто долучився до проекту в якості авторів, модераторів чи учасників!

Повний текст українською мовою:

http://library.fes.de/pdf-files/bueros/ukraine/16890.pdf

Основні висновки англійською мовою:

library.fes.de/pdf-files/bueros/ukraine/16891.pdf 

Повна версія дослідження англійською мовою:

library.fes.de/pdf-files/bueros/ukraine/17034-20201218.pdf

Запис презентації 19.11.2020 українською мовою:

https://tinyurl.com/FES-Ecoaction

 

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

 

Застосування гендерно орієнтованого підходу в бюджетному процесі

Маріанна Колодій, Оксана Кисельова, Наталія Рябушенко, Оксана Цюпа

Трансформації трудової міграції з України до ЄС під час пандемії COVID-19

Катерина Кульчинська, Павло Кравчук, Ірина Сушко, Катерина Ярмолюк-Крьок (ред.)

Енергосервіс в Україні: успіхи та виклики сьогодення

Олексій Корчміт, Юрій Збираник, Роман Палагусинець