«Посилення ролі профспілок у забезпеченні справедливого переходу в процесі економічних трансформацій України"

25-26 листопада 2020 р. Незалежна профспілка гірників України (НПГУ) та Конфедерація вільних профспілок України (КВПУ) за підтримки Представництва Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні провели семінар на тему: «Посилення ролі профспілок у забезпеченні справедливого переходу в процесі економічних трансформацій України".

В рамках цього заходу відбулася дискусія «Реформування вугільної галузі України: проблеми, виклики та можливості». Під час обговорення трансформацій вітчизняної вугільної промисловості виступили директор Представництва Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні Марсель Рьотіг, голова Незалежної профспілки гірників України та голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець, виконавчий секретар Міжнародної конфедерації профспілок ПЄРР Антон Лєппік, народний депутат України Валентин Наливайченко, заступник міністра енергетики Олександр Зорін, керівник проєктної групи ТОВ «ДТЕК Енерго» з трансформації вугільних регіонів Аліна Зуйковська, лідери регіональних організацій Незалежної профспілки гірників України та інші. Міжнародний секретарка КВПУ Олеся Брязгунова розповіла про те, як відбувається трансформація вугільних галузей у інших країнах, зокрема, у Німеччині та Польщі. Модераторкою заходу виступала заступниця голови НПГУ і КВПУ Наталія Левицька.  

Учасники семінару обговорили  економічні та соціальні наслідки реформування вугільної галузі. Водночас лідери НПГУ наполягали на тому, що  вже зараз потрібно вирішувати проблеми заборгованості з зарплат та охорони праці на вугледобувних підприємствах Учасники семінару підняли проблему відсутності альтернативних робочих місць у шахтарських містечках. Крім того, окрему увагу приділили питанню зайнятості жінок,  праця яких на шахтах є здебільшого низькооплачуваною, важкою та шкідливою, але їй немає альтернативи.

Під час другого дня семінару профспілкові лідери  працювали над розробкою стратегії  захисту соціально-економічних прав працівників у період реформування вугільної галузі. За результатами обговорень та спільної роботи учасники  розробили резолюцію, у якій, зокрема, зазначили наступне:


1. Лише налагодження конструктивного соціального діалогу між органами державної влади, місцевого самоврядування, профспілками та трудовими колективами дозволить спланувати і у подальшому впроваджувати реформи. Для реалізації реформ у вугільній галузі мають бути системно залучені Кабінет Міністрів України, Міністерство енергетики, Міністерство фінансів, Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, Міністерство регіонального розвитку, Міністерство соціальної політики, інші органи державного та місцевого самоврядування, профспілкові організації та трудові колективи.


2. Реформування вугільної галузі повинно відбуватися поступово, а мешканці шахтарських регіонів чітко розуміти, яким буде їхнє майбутнє, та мати можливості для працевлаштування.

3. Необхідно запровадити дієвий механізм працевлаштування, у першу чергу тих працівників, які можуть бути вивільнені у зв’язку з ліквідацією або консервацією вугільних підприємств.

4. Необхідно розробити ефективну систему соціальної підтримки і захисту працівників вугільної галузі, членів їх сімей та мешканців шахтарських регіонів.

5. Для забезпечення реформ у вугільній галузі і захисту прав працівників необхідно передбачити кошти, які будуть спрямовані на мінімізацію ризиків та вирішення проблемних питань галузі й регіонів.

Учасники семінару наголошують, що до початку реформ у вугільній галузі необхідно вирішити питання погашення заборгованості із виплати заробітної плати, пенсійного забезпечення та соціального захисту гірників.

 

 

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Сценарій і тренди 2021: міжнародна політика

Сергій Герасимчук, Ганна Шелест

Комісія зі встановлення правди: міжнародний досвід та реалії України

Сергій Кіщенко

Посібник для керівників державної служби

Юлія Лихач (кер. авт. колективу), Марина Канавець, Роман Попов, Анжела Малюга, Наталія Шамрай, Сергій Гербеда, Андрій Мацокін, Наталя Чермошенцева, Сергій Селіванов, Наталія Щербак, Вікторія Дівак, Ганна Третяченко, Юлія Єрченко, Мар´яна Постоловська, Оксана Бутенко, Людмила Михалик