Європейський Донбас: як комунікувати європейську інтеграцію на Донеччині та Луганщині

20 жовтня 2020 р. відбулася презентація аналітичного дослідження «Європейський Донбас: як комунікувати європейську інтеграцію на Донеччині та Луганщині». Проєкт був реалізований Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні у співпраці із Центром «Нова Європа» та Центром сталого миру та демократичного розвитку.

Основною метою проєкту було знаходження об’єднуючих та конструктивних шляхів комунікації європейської інтеграції та Донеччині та Луганщині, особливо з огляду на суперечливе ставлення до цієї тематики.  Окрім того, проєкт мав за мету з’ясувати, як місцеві мешканці ставляться до ЄС та що означає для них «бути європейцем».  

Дослідження спирається на три групи даних: шість фокус-груп, проведених у червні 2020 року «Центром прикладних досліджень» у чотирьох містах Донецької (Костянтинівка, Покровськ, Бахмут, Маріуполь) та двох містах Луганської (Сєвєродонецьк, Старобільськ) областей; дані соціологічного опитування SCORE Ukraine (2019 рік); низка дослідницьких інтерв’ю з активістами (-ками), підприємцями (-мицями) та лідерами (-ками) думок Донецької та Луганської областей, проведені у серпні-вересні 2020 року.

Захід відкрив директор Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні Марсель Рьотіг, підкресливши за допомогою цитат учасників фокус-групових досліджень, наскільки контроверсійною є тематика європейської інтеграції на Донеччині та Луганщині. Після цього Катерина Зарембо, асоційована аналітикиня, Центр «Нова Європа», Валерій Кравченко, директор, Центр міжнародної безпеки, та Оксана Лемішка, SCORE Ukraine, презентували результати дослідження. В обговоренні також взяли участь Фредрік Веслау, заступник голови, Консультативна місія ЄС в Україні; Іветта Делікатна, провідний експерт з комунікації, Association4U; Світлана Агаджанян, проектний координатор ГО «Україна можливостей»  та Інна Семененко, завідувачка кафедри економіки та підприємництва Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля.

Дослідження показало, що обговорюючи європейську інтеграцію, місцеві мешканці займають прагматичну позицію та фокусуються в основному на тих вигодах, які можуть принести реформи для їх домівок та сімей. Усі спікери погодилися, що для успішної промоції європейської інтеграції потрібні проста і зрозуміла презентація ЄС та позитивних сторін євроінтеграції. Громадські організації можуть відігравати провідну роль у розповсюдженні європейських цінностей. В той же час, для успішної комунікації не потрібно уникати відповіді на складні та проблематичні питання.  Під час дискусії спікери також підкреслили, що реформи, які підтримуються ЄС в Україні, є бажаними, а успішна комунікаційна кампанія має також відповідати на таке питання, як «Чим є європейська інтеграція для України та як чином вона співвідноситься із іншими пріоритетами держави?». Це питання, на думку виступаючих, ще не повністю донесено до громадян України.

Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні висловлює свою щиру подяку усім партнерам та тим, хто приєднався до проєкту в якості авторів, модераторів та учасників дискусій.

З повним текстом дослідження Ви можете ознайомитися за цим посиланням:

http://library.fes.de/pdf-files/bueros/ukraine/16646.pdf

Запис публічної дискусії 6 жовтня 2020 р.:

https://www.youtube.com/watch?v=yxOaEczpLRQ

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

 

Застосування гендерно орієнтованого підходу в бюджетному процесі

Маріанна Колодій, Оксана Кисельова, Наталія Рябушенко, Оксана Цюпа

Трансформації трудової міграції з України до ЄС під час пандемії COVID-19

Катерина Кульчинська, Павло Кравчук, Ірина Сушко, Катерина Ярмолюк-Крьок (ред.)

Енергосервіс в Україні: успіхи та виклики сьогодення

Олексій Корчміт, Юрій Збираник, Роман Палагусинець