Україна та Азовське море: критичне місце в економіці, безпекова та екологічна проблема та предмет суперечки в міжнародному праві

17 липня 2020 року Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта разом з ГО «Донбаські ворота» ініціювало експертну дискусію, яка мала на меті оцінити та обміркувати економічну, екологічну та безпекову ситуацію в Азовському морі. Для цього до дискусії було запрошено провідних українських та міжнародних експертів, а також представників державних органів влади. Оксана Золотарьова, заступниця Директора департаменту з міжнародного права Міністерства закордонних справ України, розповіла про ініціювання резолюцій ГА ООН щодо Азовського моря, а також про правові та політичні зусилля України щодо забезпечення вільного проходу суден до морських портів Маріуполя та Бердянську. Вона також представила позов України проти Росії в Арбітражному трибуналі в Гаазі, сформованому відповідно до Конвенції ООН з морського права (UNCLOS).

Після цього Ганна Шелест, головний редактор, UA: Ukraine Analytica, Рада зовнішньої політики «Українська призма» представила свій погляд на безпекову ситуацію в регіоні. На її думку, Азовське море не слід розглядати окремо, а, натомість, - як частину російської агресії щодо України. Останні три роки спостерігається поява третього виміру російської агресії в Україні, порівняно з переважно наземними операціями та загрозами до 2017 р. Зі стратегічної точки зору у цьому регіоні існує три категорії російських дій: спроби обмежити доступ України до моря; підтримка постійної загрози зі сторони моря; порушення безпеки судноплавства в українських територіальних водах або на морських торговельних шляхах України (це є особливо важливим на тлі того, що 70% експорту України йде морем). Девід Саха, консультант German Economic Team, розповів про економічний потенціал Азовського моря та фінансові наслідки транспортних обмежень в Азовському морі для України. Наразі судновий рух з та в напрямку порту Бердянськ зазнає постійних затримок, будівництво Керченського мосту стало стратегічним вузьким місцем. Затримки, які розпочалися в 2018 р. та отримали значну міжнародну увагу, зазвичай тривали п’ять днів на одне судно. Вони не припинилися і зараз становлять в середньому 10 годин за маршрут, на одне судно. На думку експерта, якщо судновий хід по Азовському морю буде повністю обмежений, експорт сталі та зерна може бути перенаправлений. За словами експерта, виробничо-збутовий ланцюг сталі не буде порушено, оскільки вже зараз половина експорту залишає Україну не через Азовське море, а, швидше за все, з чорноморських портів. Костянтин Дем'яненко, Інститут рибного господарства та екології моря, представив екологічні умови в Азовському морі (стабільно зростаючий рівень солоності), а також розповів про рибне господарство та його соціально-економічну роль у регіоні. Вільфрід Їльге, історик Східної Європи, асоційований експерт Центру Роберта Боша з питань Центральної та Східної Європи, Росії та Центральної Азії Німецької ради з питань зовнішньої політики (DGAP), виклав основні принципи та підходи Росії до південного регіону, до якого належить Азовське море. Дії Росії в цьому регіоні є не лише елементом агресії проти України. Конфлікт неможливо вирішити, якщо партнери України залишаться пасивними щодо політичних процесів на півдні. Для Росії важливо посилити контроль у південних морях, а саме над логістичним, в т.ч. військовими маршрутами. Росія хоче контролювати Каспійське море, Волго-Донський канал, Азовське та Чорне моря, таким чином маючи доступ до Східного Середземномор'я. Предметом обговорення стали також острів Зміїний, розмежування кордонів між Україною та Росією, функціонування українсько-російської Комісії з питань рибальства, можливі дії Заходу для протидії ворожим діям Росії в регіоні.  

Дискусію можна проглянути за цим посиланням: https://www.facebook.com/watch/?v=565037950847510

Подальші експертні обговорення економічних, екологічних, безпекових та соціальних проблем Донбасу  заплановані на вересень-листопад 2020 р.

 

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Екологічні тренди в Україні: погляд громадян

Світлана Балюк, Наталія Клаунінг, Людмила Четвертухіна, Марія Коваль-Гончар

Національні дорадчі групи в торговельних угодах ЄС: чи є рух вперед?

Дебора Мартенс, Діана Потьомкіна, Ян Орбі

SMM для профспілкових організацій

Юрій Работа, Олексій Плаксін