Розслідування воєнних злочинів на Донбасі: досягнення, проблеми та перспективи

10 червня 2020 р. Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні спільно з ГО «Донбаські ворота» організували вебінар «Розслідування воєнних злочинів на Донбасі: досягнення, проблеми та перспективи». Оскільки за останні шість років в Україні загинуло майже 14 000 людей, близько 31 000 отримали поранення, а до двох мільйонів людей втратили свої домівки під час війни на Сході України, важливо ідентифікувати, зібрати та розслідувати численні воєнні злочини, вчинені на території України.

Однак розслідування таких тяжких порушень міжнародного гуманітарного права, як воєнні злочини, вимагає ретельної підготовки та збору даних. В Україні це в першу чергу робиться Генеральною прокуратурою та прокуратурою Донецької та Луганської областей. Сергій Заєць, заступник прокурора Донецької області та його колеги, презентували обов'язки свого відомства, а саме нещодавно створеного   Управління нагляду у кримінальних провадженнях щодо злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту. Це управління займається збором, розглядом та аналізом доказів та інформації про злочини проти національної безпеки України, миру та безпеки людства та злочини, вчинені в умовах збройного конфлікту. Воно здійснює процесуальний контроль у кримінальних провадженнях злочинів проти національної безпеки України та інших злочинів, пов'язаних із збройною агресією Росії проти України. Це управління відповідає за реєстрацію та розслідування фактів обстрілів цивільного населення та інфраструктури та веде реєстр знищених та пошкоджених об’єктів інфраструктури, готує матеріали для подальшої передачі їх міжнародним судам.

Галина Михайлюк, габілітований доктор, заступник голови Комітету з питань правоохоронної діяльності Верховної Ради України, представила у своєму виступі законодавство, яке стосується збройного конфлікту на території України, а також прав та свобод громадян та правового режиму щодо тимчасово окупованих територій. Вона також представила Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права. Він узгоджує законодавство України з Римським статутом МКС, Конвенцією про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, а також закріплює ідеї Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, вводить загальну юрисдикцію за злочини агресії, геноциду, злочини проти людства та військові злочини. Із повною презентацією можна ознайомитися ТУТ.

Катерина Бусол, доктор наук, дослідник Robert Bosch Stiftung Academy, Chatham House, представила свій аналіз процесу реєстрації та збору фактів воєнних злочинів в Україні, підкресливши, що не існує єдиного документаційного центру. Однак вона також зазначила, що органи влади та громадянське суспільство добре співпрацюють. Прикладом цього можуть бути сім спільних звернень до МКС. Катерина Бусол також зазначила щодо термінології, яка використовується в законодавстві України. Зокрема, вона підкреслила юридичну невизначеність терміна «окуповані території», який використовується для територій, постраждалих від війни. На її думку, досить проблематично, що Україна використовує це визначення, оскільки воно не дає правової оцінки контролю Росії над цими територіями. Є всебічні докази присутності Росії на цих територіях (обладнання, навчання тощо), але вони повинні бути формалізовані та уточнені.

Всю дискусію можна переглянути за посиланням:  www.facebook.com/watch/

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua