Що населення України думає про енергоефективність та енергозбереження?

Кількість мешканців багатоквартирних будинків, готових об’єднуватися і брати спільні кредити задля впровадження енергоефективних заходів, зросла до 19% порівняно з 15% у 2015. Зросла також і обізнаність людей у тому, які можливості для такої співпраці існують. У 2015 році відчували брак інформації щодо енергоефективних технологій 39% українців, в той час як зараз їх уже 34%.

Такими є результати дослідження «Думки населення щодо енергоефективності та енергозбереження», що було проведено Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Центру екологічних ініціатив Екодія. Презентація дослідження відбулася 26 листопада 2019 року в м. Київ.

Дослідження включало в себе 4 фокус-групові дискусії (у Києві, Херсоні, м. Чугуїв Харківської обл. та  с. Бірки Львівської обл.). У кожній групі було по 8 людей, рівномірно розподілених за віком, статтю, соціальними стратами, а також було проведено кількісне опитування серед репрезентативної вибірки із 1841 респондентів.

Подібне дослідження вже було проведене у 2015 році. Тож нове дослідження показує не лише статистичні дані, а й динаміку зміни поглядів українців на енергоефективність.

Дослідження показало, що люди вважають, що енергоефективні заходи – це дорого, і їм забракне грошей. Так вважають більше ніж 85% населення.

«Та, по-моему, готовы все [внедрять мероприятия по энергоэффективности]. Единственная наша загвоздка, которая упирается как всегда… финансовые, и это можно даже точку жирную поставить. Именно финансовые возможности», – зазначила учасниця фокус-групи з Херсона.

Багато людей вважають, що населення споживає незначну частину енергоресурсів – 73%. Однак, порівняно із 2015 роком цей показник став меншин, так тоді думали 79% опитаних. Насправді ж житловий сектор споживає приблизно третину усіх енергоресурсів (інші дві третіх – це промисловість та транспорт), тому їхня енергоефективність є так само важливою для більш заощадження державою загалом. Однак, все ще значна частка людей (86%) вважає, що енергозбереження слід впроваджувати в першу чергу на підприємствах, а не змушувати до цього звичайних людей. Позитивним фактом, що багато хто розуміє важливість енергоефективних заходів з точки піклування про довкілля чи енергетичної безпеки України (70% та 86%).

Хоч і більше людей чули про державні програми фінансування  енергоефективних проектів, інформації все ж недостатньо. Кількість людей, які знають про хоча б одну програму з впровадження енергоефективних технологій, навіть скоротилася із 35% до 29%. 54% опитаних вважають, що домогосподарства мають самостійно впроваджувати енергоефективні технології, не чекаючи на підтримку органів влади. Найкраще сприймається інформація від звичайних людей, у формі історій тих, хто вже має досвід таких проектів.

«Інформація повинна бути простою і доступною. Люди, які це реально зробили, щоб я побачила. Людина, яка не намалювала той будиночок, не комп’ютерний проект, а якийсь реальний. Я повірю в реальне», – говорить учасниця фокус-групи із с. Бірки.

З усіма результатами можна ознайомитися за цим посиланням: library.fes.de/pdf-files/bueros/ukraine/15831.pdf

 

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Оцінка ефективності державної програми «теплі кредити»

Володимир Саріогло, Марина Огай, Тамара Буренко

Політичний простір Україна-ЄС: як не втратити орієнтири?

Богдан Ференс

Пекін +25: Паралельний звіт. Україна 2014-2019

Людмила Порохняк-Гановська, Марина Руденко, Д-р Марта Кічоровська-Кебало, Марфа Скорик, Олена Давліканова