Наскільки ефективною є державна програма «теплих кредитів»?

3 жовтня 2019 року Представництво Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні провело прес-конференцію д оцінки державної програми «Теплі кредити». Про це повідомили голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Сергій Савчук та директор Представництва Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні Марсель Рьотіг. Також були запрошені економіст Володимир Саріогло, який провів соціологічне дослідження поточної програми, а також Катерина Макаренко, голова ОСББ «Доценка, 23», м. Чернігів, та Вікторія Павлюк, голова ЖБК «№18 Запоріжсталь», м. Запоріжжя, які входили до числа бенефіціарів даної програми.

Сергій Савчук детально зупинився на етапах програми державної підтримки з моменту її запровадження у 2014 році. Так, домогосподарства інвестували 7,3 млрд грн. в заходи з енергоефективності, з яких 2,7 млрд грн. були компенсовані з державного бюджету. Були вкладені кошти у встановлення нових вікон, сучасних котлів та утеплення фасадів. Як результат, на сьогодні зекономлено 331 млн. кубометрів газу.

Підвищення рівня комфорту в оселях при одночасному зниженні витрат на опалення також констатував соціолог Володимир Саріогло. Аналіз репрезентативної вибірки показав, що в середньому 20% послуг теплопостачання, 10% послуг з газопостачання та 8,6% обсягів споживання електроенергії можуть бути заощаджені. Вищезазначені керівники ОСББ та ЖБК мали змогу продемонструвати, як це спрацювало на прикладах своїх житлових будинків.

Однак, все ще занадто малий обсяг кредитної програми був оцінений критично. Наприклад, не для всіх квартир багатоквартирних житлових будинків, які потребують ремонту, можна провести ремонтні роботи. Також було відмічено, що субсидії можуть знизити мотивацію для індивідуальних заходів з енергозбереження.

А втім, активне зростання попиту свідчить про те, що дуже необхідною є подальша та більш широка підтримка подібних заходів з енергоефективності в рамках програми "Теплі кредити". Це  також матиме позитивний вплив на економіку України, українських орендарів та власників житла і не в останню чергу на навколишнє середовище країни.

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua