Бухарест 9: у пошуках співпраці на східному фланзі НАТО?

3 липня 2019 року Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні разом із Радою зовнішньої політики «Українська призма» презентували результати аналітичного дослідження «Бухарест 9: у пошуках співпраці на східному фланзі НАТО?». Під час круглого столу провідні фахівці з України та Румунії мали можливість обговорити можливості співпраці України із Бухарестською дев’яткою у сфері безпеки.

Бухарестська дев’ятка (В9) – формування з дев’яти держав НАТО розташованих на східному фланзі Північноатлантичного альянсу. B9 було започаткована у 2015 р., за ініціативи Румунії та Польщі. Україна не є членом цього формату, але шукає можливості для розвитку своєї безпекової співпраці.

Країни Бухарестської дев’ятки мають подібне розуміння безпекових загроз і бажають інвестувати більше у оборону своїх країн. Сергій Герасимчук, заступник Голови Ради зовнішньої політики «Українська призма», зазначив у своєму виступі, що деякі з країн B9 прагнуть збільшити свої військові бюджети до рівня, що перевищуватиме 2,5% ВВП. Для інших країн навіть показник 2% ВВП залишається нереалістичним у короткостроковій перспективі.  Співпраця із однодумцями з-поміж країн B9 розширює співпрацю України з НАТО та може у перспективі надати Києву додаткову інструменти впливу у перемовинах з ЄС та НАТО.

Одним із спікерів круглого був Юліан Фота, Голова Національного коледжу з розвідки, що знаходиться у Бухаресті, Румунія.  На його думку, НАТО є найбільш важливим військовим альянсом. Юліан Фота зазначив у своєму виступі, що Росія є для Румунії дуже сильною загрозою, але не єдиною, оскільки велика кількість загроз надходить і з півдня. Крім того, Румунія стурбована зростанням геополітичного впливу Китаю. Ю. Фота також підкреслив, що B9 є форматом в межах НАТО і таким чином лише доповнює архітектуру безпеки останньої. Він також поставив під сумнів ефективність багатосторонньої співпраці і замість цього порадив українським експертам та посадовцям сфокусуватися на розвиткові двосторонніх відносин із країнами Бухарестської дев’ятки.

Тарас Жовтенко, директор Аналітично-інформаційного центру «Схід-Захід» закликав розбудовувати більш динамічну та різноманітну архітектуру безпеки в межах НАТО для того, щоб співмірно протистояти сучасним гібридним методам ведення війни. B9 може стати гнучкою субрегіональною платформою для фасилітації та координування дій її членів. Валерій Кравченко, старший науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень, підсумував, що Бухарестська дев’ятка є багатообіцяючим та цікавим форматом для України для приваблення міжнародної допомоги. Це допоможе налагодити багатосторонню співпрацю та координацію з питань безпеки у регіоні. Але, на його думку, для цього потрібна більше консолідація членів альянсу у довгостроковій перспективі.  В. Кравченко також обговорив із учасникам ідею поглиблення військового і оборонного співробітництва із B9 шляхом створення субрегіональної платформи, яка б складалася із країн-аспірантів, таких як Україна, Молдова, Грузія.

З повним текстом дослідження можна ознайомитися за цими посиланнями: (UA), (ENG).


Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Бухарест 9: у пошуках співпраці на східному фланзі НАТО?

Сергій Герасимчук

Українська призма: Зовнішня політика 2018. Аналітичне дослідження

Надія Бурейко, Геннадій Максак, Ганна Шелест

Стандарти недискримінаційної реклами: світові тенденції та українські ініціативи

Лукас Боде, Олена Бучинська, Олена Давліканова, Олег Кобельков, Жустіна Райжите, Ірина Лилик, Юрій Сахно, Наталія Федорович