Презентація дослідження “Оцінка галузевого впливу Угоди про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС”

1 березня 2019 р. в Києві було представлено дослідження впливу Угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС на окремі галузі української промисловості. Дослідження було проведене ГО «Democracy House» у партнерстві з Представництвом Фонду імені Фрідріха Еберта в Україні. Експерти «Democracy House» Василь Поворозник та Олена Баженова представили огляд використаних методів та ключові результати дослідження, а також окреслили відповідні можливості розвитку торговельних відносин між Україною та ЄС.

Загалом, дослідження показало, що наявність зони вільної торгівлі з ЄС по-різному впливає на економічні показники в залежності від галузі. В дослідженні розглянуто шість ключових галузей, включно з сільським господарством, харчовою та хімічною промисловістю. Позитивні зрушення в динаміці показників експорту, імпорту та середній заробітній платі спостерігаються, серед інших, у металургійній та гірничодобувній промисловості, натомість падіння експорту спостерігається в харчовій промисловості.  Однак зміни у зовнішньоторговельному балансі України не можуть бути віднесені лише на рахунок Угоди про вільну торгівлю з ЄС, необхідно також враховувати інші фактори впливу. Вирішальними факторами, що впливають на українську економіку, є також ціни на сировину на світовому ринку, інвестиційний клімат в країні та втрата виробничих потужностей на Донбасі.

Сьогодні, завдяки Угоді про вільну торгівлю, Європейський Союз є найбільшим торговельним партнером України. Проте майбутні виклики для України полягають у необхідності зменшення залежності від нестабільних цін на сировину на світовому ринку. Цього можна досягнути шляхом активної диверсифікації експорту, а також шляхом залучення до глобальних виробничих ланцюжків. Крім того, потрібні законодавчі реформи, щоб зробити Україну більш привабливою для іноземних інвестицій. Автори підсумували, що Угода про зону вільної торгівлі з ЄС суттєво сприяє ініціюванню системних реформ у економіці, посиленню конкуренції та залученню інвесторів, і тому, насамперед, можна з впевненістю очікувати довгострокових позитивних зрушень.

 

Текст дослідження доступний за адресою: library.fes.de/pdf-files/bueros/ukraine/15250.pdf

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Медіавідкритість судів України: результати всеукраїнського опитування працівників і працівниць судів України

Валерія Рибак, Назарій Боярський

Українська призма: Зовнішня політика 2019. Аналітичне дослідження

Надія Бурейко, Геннадій Максак, Ганна Шелест

Реформи в Україні: зміни на краще чи імітація прогресу

Світлана Балюк, Наталія Клаунінг, Людмила Четвертухіна, Марія Коваль-Гончар