7-ий Київський безпековий форум для молоді

З 21 по 22 лютого у Києві відбувся 7-ий Київський безпековий форум для молоді.

З 21 по 22 лютого у Києві відбувся 7-ий Київський безпековий форум для молоді. Форум був організований Фондом "Open Ukraine" у партнерстві з Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Центром інформації та документації НАТО.

Внаслідок подій останніх років Україна продовжує стикатися з найбільшими та найскладнішими політичними викликами у своїй історії, зокрема, в сфері безпеки. Проте такі впливові організації й актори сучасних міжнародних відносин, як НАТО, Організація Об'єднаних Націй або ОБСЄ, також проходять власні випробовування у світлі поточних глобальних змін у сфері безпеки. Саме зараз їм необхідно довести свою дієздатність. Щодо України, то для неї наразі дуже важливо, що у ці важкі часи вони залишаються центральними і дієвими партнерами України. Саме ці аспекти та теми обговорювалися на сьомому Київському безпековому форумі для молоді.

В рамках програми Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк (2014-2016), колишній заступник Міністра закордонних справ України Данило Лубківський, в.о. начальника Головного управління двостороннього військового співробітництва і миротворчих операцій Генерального штабу Збройних сил України Геннадій Коваленко, а також Перший заступник Міністра освіти і науки України Павло Хобзей, поділилися своїми поглядами та досвідом з молодими учасниками Форуму.
Основні послання доповідачів стосувалися передусім ролі освіти та демократичних цінностей. Освіта для українського суспільства - соціальний ліфт, що дозволяє досягти будь-якої мети. Труднощі нинішньої реформи освіти частково обумовлені надмірними очікуваннями від вчителів. Багатьом педагогам радянської освітянської традиції важко на практиці налагодити нову, прогресивну і більш демократичну форму навчання, зазначив перший заступник Міністра освіти і науки.

Водночас Україні необхідно переосмислити свою роль на міжнародній арені. Так, при цьому надзвичайно важливу роль має осмислення демократичних цінностей, наголосив Данило Лубківський. Колишній заступник Міністра закордонних справ також додав, що ситуація в Україні має використовуватися не тільки для боротьби з зовнішнім агресором, але й для боротьби з власною лінню, внутрішніми конфліктами та власною нерішучістю.

У своєму виступі Геннадій Коваленко говорив про глибоку і тривалу світову кризу, майбутнє якої невизначене. Проте він вважає, що роль коаліцій, ситуативних альянсів та регіональних/субрегіональних організацій стає особливо важливою в кризових умовах. Геннадій Коваленко також зазначив, що стримування виявилося найкращим механізмом для забезпечення світового порядку.

Крім того, заступник директора Центру інформації і документації НАТО в Україні Вікторія Ціємініте, представник Управління Верховного комісара ООН у справах біженців Пабло Матеу та старший спеціаліст проектів координатора проектів ОБСЄ в Україні Джеффрі Ерліх обговорили актуальні завдання та виклики, перед якими опинилися наразі міжнародні організації. Під час дискусії Пабло Матеу розповів про роль України у вирішенні глобальних проблем біженців. Він зазначив, що в майбутньому Україна може зіткнутися з демографічною проблемою і дефіцитом кваліфікованих кадрів, а отже, вона має стати більш відкритою для біженців з інших країн.

У ході дискусії предметом обговорення стали також структурні проблеми місії ОБСЄ зі спостереження в Україні та пов'язані з цим труднощі у прийнятті рішень. «Спеціальну моніторингову місію піддають значній критиці, на мій погляд - частково вона є виправданою, іноді невиправданою. Однак, це єдина організація, яка спостерігає за цим конфліктом, - підкреслив Джеффрі Ерліх у своїй заяві.

Російська агресія проти України також призвела до змін всередині НАТО. Вікторія Ціємініте під час дискусії зазначила, що НАТО переживає наразі "[...] найважливішу трансформацію з часів Холодної війни" [...]". Під трансформацією директор Центру інформації та документації НАТО мала на увазі зростання рівня готовності НАТО та збільшення присутності НАТО в Польщі, Балтії, Румунії та в Чорному морі.

Німецько-європейську позицію щодо цих питань представив кандидат від Соціально-демократичної партії Німеччини на виборах до Європейського парламенту Сімон Фаут. У своєму виступі він розповів про перспективи спільної європейської зовнішньої політики та політики безпеки й відповів на запитання учасників.

Упродовж двох днів учасники та учасниці Форуму розробили альтернативні бачення перспектив роботи таких організацій, як ООН, НАТО, Рада Європи та ОБСЄ. Наприкінці другого дня були представлені та обговорені пропозиції щодо реорганізації даних міжнародних структур.

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Політичний простір Україна-ЄС: як не втратити орієнтири?

Богдан Ференс

Пекін +25: Паралельний звіт. Україна 2014-2019

Людмила Порохняк-Гановська, Марина Руденко, Д-р Марта Кічоровська-Кебало, Марфа Скорик, Олена Давліканова

Думки і погляди населення України щодо енергоефективності і енергозбереження

Анна Акерманн, Марія Коваль-Гончар, Антон Грушецький, Поліна Липова