Hard talk: зовнішня політика України поза ЄС і НАТО

Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, Дипломатична академія України ім. Г. Удовенко та UA: Ukraine Analytica провели 25 січня 2019 року конференцію «Hard talk: зовнішня політика України поза ЄС і НАТО». В межах двох панелей учасники обговорювали сучасний стан справ та перспективи зовнішньої політики України поза ЄС та НАТО. Після обговорення пріоритетів зовнішньої політики України основними спікерами до дискусії долучилися присутні експерти та дипломати.

Мирослава Щербатюк, Директор Департаменту країн Близького сходу та Африки Міністерства закордонних справ України, відкрила дискусію та висвітлила виклики та проблеми зовнішньої політики України поза ЄС та НАТО, які знаходяться у її підпорядкуванні. Незважаючи на відсутність єдиного плану або стратегії, політика у цих регіонах визначається деякими основними законами України, включно з щорічним Посланням Президента України до Верховної Ради України,  Експортною стратегією України, а також висловлюваннями та позиціями Президента та Міністра закордонних справ України. Пані Щербатюк також підкреслила, що Україна, на жаль, має лише 10 посольств у всіх країнах африканського континенту, незважаючи на існуючий потенціал співпраці та більш ніж достатні людські та природні ресурси. Єгипет поки що залишається основним закордонним партнером України в Африці.

Близький Схід як потенційний регіон для співпраці зіштовхується, з одного боку, з численними безпековими викликами, а з іншого боку, деякі країни цього регіону володіють потужним фінансовим потенціалом. Пані Щербатюк зазначила, що до основних політичних пріоритетів України в цьому регіоні належить консолідація міжнародної підтримки територіальної цілісності та суверенітету України. Україна також має на меті розвивати торговельні відносини із країнами регіону, оскільки ринки є співставними та існує попит на українські товари. Вже сьогодні  українські компанії, такі як Нібулон чи Інтерпайп, інвестують у деякі північно-африканські країни.

Говорячи про можливі шляхи розвитку зовнішньої політики України поза ЄС та НАТО, Балкан Девлен з Копенгагенського університету зазначив, що Україні потрібно мати свій бренд відповідно до того, що країна може робити або продукувати найкраще. Для розвитку економічної співпраці необхідно потрібно просувати цей бренд за кордоном. Сам же бренд має бути результатом національного діалогу.

Китай та Росія, як регіональні лідери із значним впливом у Центральній Азії та Східній Європі, були без сумніву центральними темами для обговорення. Сергій Корсунський, директор Дипломатичної академії України зазначив, що сама присутність китайських інвестицій у економіці країни сприяє безпеці, оскільки Китай піклується про безпеку свого капіталу. Радник Президента Грузії у 2014 – 2018 рр. Тенгіз Пхаладзе звернувся до досвіду укладання угоди між Грузією та китайськими інвесторами, яка може бути рольовою моделлю для України. Він зазначив, що навіть невеликі країни можуть бути «більше ніж ринком» і дійсно мають що запропонувати навіть великим економікам. Даніяр Косназаров з центрально-азійського аналітичного центру “Bilig Brains” на відміну від інших мовців зазначив, що Україна, як і інші центрально-азійські держави занадто переймається питаннями Китаю та Росії. Політичні події останнього часу спонукають як Грузію, так і Україну шукати нових партнерів та прискорювати багатовекторний підхід у зовнішній політиці.  Звісно, спочатку такий підхід створює дещо непевні умови, але у довгостроковій перспективі може відкрити нові можливості та підсилити подальший прогрес.  Диверсифікація національної економіки та відхід від традиційного експорту є викликом як для України, так і для її країн-сусідів у Східній Європи й країн Азії.  Тенгіз Пхаладзе також висловив з цього приводу думку, що Україна та Грузія мають більш активно започатковувати або брати участь у регіональних проектах, які є більш привабливим для інвесторів порівняно з проектами в межах однієї країни.

Розуміючи виклики нинішньої ситуації, учасники конференції дійшли до згоди, що стратегія зовнішньої політики України має базуватися на послідовній політиці єдиного голосу, що розробляється та здійснюється урядом не залежно від змін його складу. Експерти також погодились, що сільське господарство, інформаційні технології, військові технології та транзитний потенціал України є найбільш перспективними сферами, над якими Україна має працювати у своїй політиці поза межами ЄС та НАТО.

 

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Медіавідкритість судів України: результати всеукраїнського опитування працівників і працівниць судів України

Валерія Рибак, Назарій Боярський

Українська призма: Зовнішня політика 2019. Аналітичне дослідження

Надія Бурейко, Геннадій Максак, Ганна Шелест

Реформи в Україні: зміни на краще чи імітація прогресу

Світлана Балюк, Наталія Клаунінг, Людмила Четвертухіна, Марія Коваль-Гончар