Україна-Китай після 2014 року: нова сторінка у відносинах

26 вересня 2018 р. Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні у партнерстві з Радою зовнішньої політики "Українська призма" презентували та обговорили в експертному колі дослідження "Україна-Китай після 2014 року: нова сторінка у відносинах: можливості та перспективи, перешкоди та ризики". В публікації проаналізовано політичні та економічні відносини між Україною та Китаєм, а також амбітний інфраструктурний проект Китаю "Один пояс - Один шлях" та його наслідки для регіону.

Автори Сергій Герасимчук та Юрій Пойта коротко окреслили основні висновки публікації. З часу революційних подій 2014 року невпевнені відносини між Україною та Китаєм, позначені підходом "зачекаємо і побачимо", почали покращуватися. Окрім розгляду питання про створення зони вільної торгівлі з Україною, Китай підтримав декілька ініціатив для поглиблення двостороннього співробітництва (наприклад, підписання Меморандуму про можливості міжнародного співробітництва з "Енергоатомом" щодо завершення будівництва третього та четвертого блоків Хмельницької АЕС). Крім того, за останні роки спостерігається значне збільшення товарообігу сільськогосподарської продукції, оскільки Україна стала основним постачальником кукурудзи до Китаю. Також була підписана Довгострокова програма українсько-китайської співпраці у сфері космосу. Крім того, відбулися засідання українсько-китайської підкомісії з військово-технічного співробітництва Комісії зі співробітництва між Урядами України та КНР та обговорено можливість створення спільних оборонних підприємств. Такі кроки свідчать про покращення комунікації між країнами. Китай готовий співпрацювати з Україною у військовій сфері, незважаючи на його членство в Шанхайській організації співробітництва та тісні зв'язки з Росією. В цілому зміцнення відносин України з Китаєм, ймовірно, зменшує економічну залежність від Росії, яка залишається найбільшим торговельним партнером України.

Проте Україна поки що не є учасницею ініціативи "Один пояс - Один шлях", й для досягнення успіху в українсько-китайських відносинах авторами було запропоновано низку рекомендацій: Україна повинна здійснити активні кроки для посилення двостороннього політичного діалогу та виказати бажання приєднатися до ініціативи "16+1". Крім того, Україні слід зосередити свої зусилля на створенні зони вільної торгівлі та безвізовому режимі, а також посиленні військово-технічного співробітництва. Крім того, українська влада повинна приділяти більше уваги поточним українсько-китайським проектам, щоб зробити партнерство з Китаєм більш помітним та привабливим для громадськості та ділових кіл. Доцільним є проведення парламентських слухань у Верховній Раді України та організація двостороннього експертного форуму, навчання та залучення фахівців з Китаю для посилення обласних державних адміністрацій на регіональному рівні. Для покращення відносин ділових кіл та кращої взаємодії експертів Україна повинна також розглянути можливість створення аналітичного центру з акцентом на внутрішній та зовнішній політиці Китаю. Отже, українська влада має розробити більш цілеспрямований підхід до активізації китайських відносин у дипломатичній, економічній та військовій сферах.

З публікацією можна ознайомитися за цим посиланням:

українською мовою

англійською мовою

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Медіавідкритість судів України: результати всеукраїнського опитування працівників і працівниць судів України

Валерія Рибак, Назарій Боярський

Українська призма: Зовнішня політика 2019. Аналітичне дослідження

Надія Бурейко, Геннадій Максак, Ганна Шелест

Реформи в Україні: зміни на краще чи імітація прогресу

Світлана Балюк, Наталія Клаунінг, Людмила Четвертухіна, Марія Коваль-Гончар