IX Національний експертний форум

Інститут Горшеніна у партнерстві із Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні провели 7 червня 2018 року Національний експертний форум. Форум є комунікаційним майданчиком, що збирає провідних українських та європейських експертів та стейкхолдерів із публічного та приватного секторів. У рамках експертних дискусій спікери разом із учасниками аналізують поточну ситуацію та шукають відповіді на виклики, з якими зіштовхується Україна у світі, що змінюється. Форум складався із трьох панелей, присвячених темам безпеки і оборони, процесу реформи та «цифровізації» України. Учасниками Форуму стали більше ніж 250 політиків, державних службовців, представників експертної спільноти та медіа.  

В рамках першої панелі було обговорено формулу безпеки України. Її учасниками стали Олександр Турчинов, Секретар Ради Національної безпеки та оборони, Арсен Аваков, Міністр внутрішніх справ України, Кнут Флекенштайн, депутат Європейського парламенту та координатор з питань зовнішньої політики фракції Прогресивного альянсу соціалістів та демократів, Мелінда Херінг, Atlantic Council. Олександр Турчинов підкреслив зростаючу загрозу російських збройних сил на українському кордоні та окупованих територіях. Через те, що невдовзі в Україні відбудуться вибори, Кремль хоче дестабілізувати Україну за допомогою гібридних методів ведення війти. Тому країна має посилити свою військову та оборонну спроможність задля досягання стандартів НАТО, залучення іноземних інвестицій. Це також необхідно для того, щоб бути сильним партнером для Заходу. У цьому контексті Турчиновим та Аваковим було зазначено про досвід держави Ізраїль як рольову модель, оскільки їй постійно загрожують сусіди, але їй тим не менш вдається залучати іноземні інвестиції завдяки розвинутим військовому та високотехнологічному («хай-тек») секторам.

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков представив Стратегію відновлення цілісності України і деокупації Донбасу. Замість побудови стін окуповані райони мають бути демілітаризовані та зайняті українськими правоохоронними силами та міжнародними миротворцями без участі Росії. В цих районах мають також бути покращені умови життя та відновлені інфраструктурні обєкти. Також необхідно негайно провести місцеві вибори задля визначення легітимного партнера для співпраці на містах. Результати цих виборів мають бути прийняті центральною владою безвідносно до політичної орієнтації обраних осіб. Міністр зазначив, що дуже важливим є гібридний мир у відповідь на гібридну війну. Аваков також відмітив, що на його думку Мінський формат є мертвим. Депутат Європарламенту Кнут Флекенштайн відмітив, що ні в Європарламенті, ні в Єврокомісії немає дискусії щодо політичної позиції по Україні. Звісно що, санкції завдають шкоди представникам бізнесу в ЄС, але тим не менш вони будуть підтримані.  Більше того, як представник Німеччини він підкреслив, що Північний Потік 2 не буде закінчено до тих пір, поки Україна не отримає свої гарантії транзиту енергоресурсів, а також він висловив думку, що Мінська дипломатична платформа має бути збережена та далі використовуватися для діалогу. Флекенштайн також привітав План реінтеграції та деокупації Донбасу та запросив Міністра презентувати та обговорити його в Брюсселі.

Мелінда Херінг зазначила, що Україна все ще є серед пріоритетів американської зовнішньої політики. На її думку, війна закінчиться тоді, коли росіяни складуть зброю. Незважаючи на цей факт, Україна може виконувати свою частину завдання, яка полягає у реалізації цивільно-військової стратегії, спрямованої на залучення на свою сторону населення України. Ця стратегія може включати збільшення кількості пропускних пунктів, вирішення питання житла та виборчих прав внутрішньо переміщених осіб, сприяння кращим економічним умовам життя та прозорості витрат бюджету в секторі безпеки та оборони. Херінг притримується думки, що до виборів в Україні ситуація принципово не зміниться.

В рамках другої панелі було обговорено процес реформ та їх інституціоналізації в Україні. Спікерами стали Максим Степанов, голова Одеської обласної державної адміністрації, Роман Шпек, голова Ради Незалежної асоціації банків України, Ігор Когут, директор програми USAID РАДА, Віталій Бутенко, директор із комерційної діяльності ДТЕК Енерго та Георг Цахман, старший дослідник у Bruegel.

В рамках обговорення широкого кола економічних питань учасники дійшли висновку, що зростання економіки України є занадто повільним порівняно із схожими країнами, і саме через це спостерігається «відтік мізків» за кордон. Окрім того, реформи відбуваються занадто повільно. Можливість швидкого проведення реформ в умовах стійкої парламентської більшості у 2015 році був втрачений. Віталій Бутенко зазначив, що енергетична безпека в Україні може бути прирівняна до незалежності, на його думку ця галузь потребує 300 мільярдів дол. інвестицій. Георг Цахман, старший дослідник у Bruegel, висловив думку, що той факт, що Україна зуміла вистояти в умовах перебоїв із постачанням енергоресурсів у минулому є хорошим знаком, але наступні кроки, спрямовані на вільну торгівлю енергоресурсами з ЄС, покращення інвестиційного клімату та ефективну схему використання відновлюваних ресурсів є необхідними.

В рамках третьої панелі було обговорено питання цифрового порядку денного для України та інновацій. Учасники панелі розповіли про використання таких сучасних технологій, як блокчейн та розширення можливостей для інвестицій в цю сферу в Україні, а також пов’язані із цим загрози, такі як кібер-атаки, що використовуються в якості методу ведення гібридної війни та створення загроз кібер-безпеці. 

Пряма трансляція заходу:

І панель

ІІ панель

ІІІ панель

 

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Українська призма: Зовнішня політика 2018. Аналітичне дослідження

к.політ.н. Бурейко Н., Максак Г., к.політ.н. Шелест Г.

Стандарти недискримінаційної реклами: світові тенденції та українські ініціативи

Лукас Боде, Олена Бучинська, Олена Давліканова, Олег Кобельков, Жустіна Райжите, Ірина Лилик, Юрій Сахно, Наталія Федорович

Забезпечення якості та безпечності житлово-комунальних послуг через формування систем підготовки та професійної атестації менеджерів житлового будинку
Ольга Максименко, Зоя Гуліна, Олена Гуліна, Олена Давліканова