Дипломатична Академія - Одеський Семінар

З часів Майдану в українському суспільстві відбуваються стратегічно важливі зміни, які також мають вплив на роботу дипломатів та державних службовців. Безпекова ситуація як в самій Україні та поза її межами підвищила попит на високо кваліфікованих дипломатів та держслужбовців. За сучасних умов Україні потрібно інвестувати як в практичні навички держслужбовців нового гатунку, так і в розвиток стратегічного мислення та навчання протягом усього життя для тих, хто прагне зростання та професійного розвитку. Такий підхід призведе до появи нового покоління дипломатів та держслужбовців, які готові відповідати на сучасні виклики у своїй професії. Завдання українських дипломатів є складним та вимагає особливого підходу з огляду на те, що відносини із найбільшим сусідом є напруженими, а шлях до європейської інтеграції також потребує зваженого підходу.

Для того, щоб підготувати молодих дипломатів та державних службовців до роботи в (гео)-політичних умовах, що змінюються, та характеризуються нестабільністю, Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, Дипломатична академія України ім. Геннадія Удовенка та Програма Україна- НАТО з професійного розвитку організували семінар у м. Одеса 28 квітня – 5 травня 2018 року. Цільовою групою семінару стали молоді дипломати та урядовці, які відіграватимуть важливу роль у трансформації України впродовж наступних років. 16 учасників, які представляють Міністерство закордонних справ України, Адміністрацію Президента України, Секретаріат Кабінету Міністрів України, Комітет у закордонних справах Верховної Ради України взяли участь у 7-денному інтенсивному навчання та мали змогу подискутувати із експертами щодо широкого кола питань, перебуваючи на відстані від повсякденної роботи.

Метою семінару було показати виклики та нові перспективи ролі дипломата та його роботи, сприяти розвитку компетенцій учасників. Для цього експерти з України, Німеччини, Угорщини та Норвегії були запрошені для висвітлення таких тем, як лідерство, політичні комунікації, європейський та світовий геополітичний ландшафти. Важливою темою для обговорення стала також роль Німеччини у регіональному порядку безпеки  Європи та її характеристика як неохочого гегемону, яка не застосовує «жорстку» силу через історичні обставини. Питання ставлення Німеччини до побудови трубопроводу Nord Stream 2 та її відносини із Росією також активно обговорювалися учасниками та експертами. 

Карстен Фойгт, який в минулому був довгий час депутатом німецького Бундестагу та координатором Німецько – Північноамериканської співпраці у Міністерстві закордонних справ Німеччини, висловлювався щодо викликів балансування між національними інтересами та дипломатією. Учасники мали змогу повчитися у німецького політика із великим досвідом роботи як приймати виважені рішення в умовах балансування між національними та політичними інтересами. Коментуючи щодо нинішньої ситуації в України, Карстен порадив виробляти довгострокову стратегію, робити маленькі кроки вперед та шукати союзників, які б і надалі підтримували інтеграцію України у західне середовище. Особливо актуальним це завдання є для дипломатів, яка мають дивитися на співпрацю з точки зору своїх європейських партнерів для просування взаємного розуміння. Так, наприклад, Nord Stream 2 з точки зору Німеччини є одним із багатьох джерел задоволення власних потреб в енергоресурсах. Райнхард Крумм, Голова Регіонального офісу Фонду ім. Фрідріха Еберта з питань співпраці та миру в Європі (Відень, Австрія) прочитав лекцію щодо сучасного геополітичного становища, підкресливши розбалансованість світового порядку. Він відзначив, що європейський безпековий порядок знаходиться під тиском: вперше з кінця Другої світової війни Росія анексувала територію суверенної держави, США не зацікавлені у балансі сил, ЄС розхитаний внутрішніми суперечностями, як-от серед країн Вишеградської четвірки, не кажучи вже про Брекзіт та Китай, який стає вагомим фактором у європейській політиці. Окрім того, країни, які опинилися між двома блоками, як Україна мають виробити не традиційні підходи у внутрішній та зовнішній політиці, що знайти свій modus vivendi. Також Професор Екарт Штратеншульте, управляючий директор Німецької національної Фундації, а в минулому директор Європейської академії в Берліні висвітлив тему «жорсткої», «м’якої» та «розумної» сили у зовнішніх відносинах. В рамках семінару учасники також взяли участь у дискусіях та симуляційних іграх та обговорили з експертами твіттер-дипломатію, роль медіа як партнера та виклик для дипломатії, міжкультурні комунікацію, лідерство у світовій політиці, концепт гібридної війни та місце України в сучасних геополітичних реаліях. Вони також дискутували щодо того, що Україна має зробити, аби стати субєктом, а не обєктом на світовій арені.

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Українська призма: Зовнішня політика 2018. Аналітичне дослідження

к.політ.н. Бурейко Н., Максак Г., к.політ.н. Шелест Г.

Стандарти недискримінаційної реклами: світові тенденції та українські ініціативи

Лукас Боде, Олена Бучинська, Олена Давліканова, Олег Кобельков, Жустіна Райжите, Ірина Лилик, Юрій Сахно, Наталія Федорович

Забезпечення якості та безпечності житлово-комунальних послуг через формування систем підготовки та професійної атестації менеджерів житлового будинку
Ольга Максименко, Зоя Гуліна, Олена Гуліна, Олена Давліканова