Форсайт Україна: 4 сценарії

Події декількох попередніх років в Україні та навколо неї суттєво змінили європейську та євро-атлантичну систему безпеки. В Україні теж відбулися відчутні зміни та трансформації, але багато що ще попереду.  Тому, розвиток систем безпеки у найближчий час є надзвичайно важливим не тільки для України, але й для усього регіону. Для того, щоб дати відповідь цьому викликові Регіональний офіс Фонду ім. Фрідріха Еберта з співпраці та миру у Європі (Відень) зібрав групу із 8 висококваліфікованих учасників для розробки довгострокових сценаріїв для України (до 2027 р.).  Сценарії є одним із підходів, що застосовується для роботи із не певним майбутнім та відрізняються від прогнозів.  Вони є гарним підґрунтям для роздумів, особливо для таких держав як Україна, що переживають бурхливі часи.  Група розробила 4 сценарії: «Активний розвиток», «Успіх та зростання України», «Протистояння внутрішніх та зовнішніх гравців», «Управління технократів». Ці сценарії було презентовано перед фаховою громадськістю 22 лютого 2018 р. у Дипломатичній Академії України, Київ. Раніше презентації відбулися у Берліні, Брюсселі та Москві. Подальші експертні обговорення заплановано провести у Вашингтоні та Оттаві.

За допомогою методів структурного аналізу учасники проекту визначили більш ніж 75 ключових міжнародних та внутрішніх факторів, що можуть вплинути на майбутнє України. Після цього серед них було відібрано два фактори, що є критично важливими для напряму та змісту майбутнього України. Група експертів дійшла висновку, що найбільш важливими та найменш прогнозованими змінними є сила України як держави (державна спроможність) та єдність та згуртованість її суспільства. Ці змінні стали осями сценарної матриці 2 x 2.

У сценаріях описано соціальний та політичний стан справ у 2027 р., прогрес економічних реформ, результати виборів та поступ децентралізацій. Також приділено увагу суспільним тенденціям та ставленню закордонних акторів до ситуації в Україні. Більшість експертів погодилися, що Україна зараз знаходиться на ранньому етапі двох сценаріїв «Протистояння внутрішніх та зовнішніх гравців», «Управління технократів». Ознаками цих сценаріїв є консолідація влади у Києві, мала кількість контактів між людьми із Донбасом, який все ще контролюється сепаратистами, неспроможність повністю модернізувати економіку України, невирішене питання Криму, процвітаюча корупція. Окрім того, за цими сценаріями ЄС переймається більше питаннями Брекзіту та зростанням популізму, США теж концентрується на своїх внутрішніх проблемах.

 

 

Із повним текстом публікації Ви можете ознайомитися за цим посиланням.

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua