Україна та Молдова: співпраця, взаємозалежність, суперництво

Завершився проект «Україна та Молдова: співпраця, взаємозалежність, суперництво». Проект був спрямований на оцінку українсько-молдовських стосунків, вивчення найбільш чутливих питань двосторонніх відносин, ключових історій успіху та можливостей розробки стратегій взаємовигідного співробітництва для обох країн. Організаторами виступили Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Рада зовнішньої політики «Українська призма».

За результатами двох круглих столів та проведених досліджень експертами Сергієм Герасимчуком, Рада зовнішньої політики «Українська Призма» та Анжелою Гремадою, Асоціація експертів з безпеки та глобальних питань, Бухарест, Румунія  було підготовлено дві аналітичні записки (погляд з Молдови та погляд з України) та рекомендації до урядів обох країн. Презентації рекомендацій  відбулися 29 листопада 2017 року у м. Київ та Кишинеу.

Експертами були підготовлені такі рекомендації до урядів обох країн:

·    2017 рік, як видається, став поворотним моментом, відзначеним візитом Прем'єр-міністра України до Кишинеу. Існуюча тенденція має бути збережена. Уряди обох країн мають забезпечувати регулярні зустрічі Прем'єр-міністрів країн у Кишинеу та Києві, а також підтримувати постійний діалог у рамках Міжурядової українсько-молдовської змішаної комісії з питань торгово-економічного співробітництва.

·     Забезпечення передбачуваності рішень України та Молдови щодо співпраці у сфері політики, економіки та безпеки є основною передумовою для плідного та взаємовигідного співробітництва. У цьому відношенні рекомендовано забезпечити прозорість та передбачуваність процесу прийняття рішень. Діалог на урядовому рівні слід доповнити посиленим діалогом громадянського суспільства обох країн. У зв'язку з цим бажано підкріпити наявний політичний діалог регулярним проведенням Форуму громадянського суспільства Україна-Молдова. Практика брифінгів для експертних кіл та журналістів зі сторони відповідних Посольств матиме додаткову цінність для розуміння поточного стану та перспектив двосторонніх відносин;

·     Враховуючи роль ЄС та ОБСЄ в регіоні, рекомендовано забезпечити залучення цих інституцій до двостороннього діалогу особливо в тих випадках, коли вирішуються складні питання (наприклад, в екологічних питаннях участь Ініціативи ENVSEC та відповідних органів ООН та ОБСЄ є вкрай потрібною);

·     Пам'ятаючи про важливість Придністровського питання для подальшого зміцнення регіональної безпеки та стабільності, зокрема в контексті конфлікту України з Росією та незаконної анексії Криму з боку Росії, Урядам України та Молдови слід окреслити червоні лінії та можливі компроміси, прийнятні для обох сторін. Відповідні заяви повинні бути розроблені та оприлюднені після консультацій з експертними колами України та Республіки Молдова та партнерами по формату переговорів 5+2. Крім того, Україна може застосувати додаткові економічні інструменти для мотивації влади Придністровського регіону для подальшого політичного діалогу з Кишинеу.

Із повним текстом рекомендацій та дослідження  «Україна та Молдова: співпраця, взаємозалежність, суперництво» можна ознайомитись за цими посиланнями:

 

 

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua