Активних громадян навчили здійснювати громадський контроль за комунальними підприємствами

Комунальні підприємства в Україні часто надають критично важливі послуги жителям міст, наприклад, водопостачання та водовідведення, централізоване теплопостачання, перевезення чи навіть ритуальні послуги. Тільки у містах обласних центрах України загалом створено 807 діючих комунальних підприємств. Наприклад, в Чернівцях 32, Тернополі 19, Хмельницькому 35, а в Житомирі 64, в Києві більше 100. Проте на відміну від органів місцевого самоврядування, діяльність комунальних підприємств переважно здійснюється закрито, без депутатського, громадського та журналістського контролю. Що сприяє зростанню корупції, неефективному розпоряджанню комунальним майном громади, зниженню якості надання послуг. У 2016 році в Україні змінилось законодавство яке стосується управління комунальними підприємствами, їхньої підзвітності та поінформованості про діяльність.

У партнерстві з Фондом Фрідріха Еберта протягом 2017 року, експерт Інституту Політичної Освіти, Тарас Случик та, член Ради РПР, Іван Лукеря провели сім семінарів за участі представників НУО, депутатського корпусу міських рад та журналістів щодо запровадження інструментів запобігання корупції в КП. Лектори, зокрема відвідали такі обласні центри Полтава, Чернігів, Рівне, Івано-Франківськ, Вінниця, Хмельницький та Ужгород.

Під час семінару тренери зосередили свої лекції на питання застосуваннях практичних інструментів громадського контролю за діяльністю КП, процедурах утворенню наглядових рад в підприємствах громади та проведення зовнішнього незалежного аудиту, а також розповідали де саме потрібно зосереджувати свою увагу для того щоб викрити корупцію в підприємствах. Після відвідин Лейпцига, за сприянням Фонду Фрідріха Еберта, тренери також додали до своїх презентацій практики управління комунальними підприємствами в німецьких містах.

Під час навчальних заходах в обласних центрах Іван Лукеря та Тарас Случик презентували та обговорювали з учасниками примірні проекти рішень для підвищення рівня підзвітності та публічності комунальних підприємств. Зокрема, такі проекти рішень: «Про визначення критеріїв відповідно до яких утворення наглядової ради є обов’язковим у комунальних унітарних підприємствах», «Про вимоги до незалежних членів наглядових рад комунальних унітарних підприємств», «Про виключні компетенції наглядових рад комунальних унітарних підприємств», «Порядок призначення членів, утворення та ліквідації наглядових рад комунальних унітарних підприємств», «Порядок організації діяльності наглядової ради комунального підприємства», «Порядок інформування про діяльність комунальних підприємств».

 

В семінарах взяло участь більше 160 учасників, серед яких були представники профільних депутатських комісій, журналісти-розслідувачі, представники ОСББ, лідери НУО. Проведення семінарів посприяло в підготовці та ухвалень рішень міськими радами які підвищили рівень підзвітності та запобіганню корупції в комунальних підприємствах. А також допомогли визначити акценти для підготовки журналістських матеріалів про діяльність КП.

 

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Яковенко Ігор Валентинович

Реформа системи охорони здоров´я: в очікуванні перших результатів

Устименко В.А., Джабраілов Р.А., Заблодська І.В., Зельдіна О.Р., Мельникова М.В., Герасименко Н.О., Градобоєва Є.С., Гречана С.І., Єремєєва Н.В., Рогозян Ю.С., Санченко А.Є., Тарасевич О.В., Toкунова А.В., Трегуб О.А.

Економіко-правові засоби стимулюючого впливу на розвиток Донбасу. Спільний науково-практичний проект 2018 року

Максак Г., к.політ.н. Шелест Г., к.політ.н. Бурейко Н., Коваль М., Коваль Н.

Українська призма: Зовнішня політика 2017