Міжнародний круглий стіл «Питання безпеки людини в контексті реформування безпекового сектору країн Східної Європи»

8 червня 2017 року Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні у партнерстві із Благодійним Фондом «Ініціатива з дослідження східноєвропейської безпеки» було проведено міжнародний круглий стіл «Питання безпеки людини в контексті реформування безпекового сектору країн Східної Європи».

Круглий стіл підбив підсумки проекту, в межах якого експерти з України, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови, Литви та Словаччини досліджували ситуацію із безпекою людини в контексті реформування посттоталітарних безпекових секторів країн Східної Європи, включаючи як законодавче забезпечення безпеки людини в широкому розумінні цього концепту, так і практичну реалізацію задекларованих принципів, відповідність європейським стандартам. Особлива увага приділялася вивченню кращих практик забезпечення безпеки людини, дослідженню спільних проблем у згаданих країнах та пошуку можливих шляхів їх вирішення. За підсумкам проекту опубліковано збірку праць експертів з семи країн українською та англійською мовами, яку було представлено під час круглого столу.

У круглому столі взяли участь офіційні особи України, у т.ч. представники силового блоку, керівники представництв міжнародних організацій в Україні, представники громадських, експертних та академічних кіл з України та інших держав Східної і Центральної Європи. У вітальному слові Керівник Головного департаменту зовнішньої політики та європейської інтеграції Адміністрації Президента України Ігор Жовква відзначив, що посилюючи державну безпеку на тлі збройного конфлікту, Україна приділяє не меншу увагу і питанням безпеки людини, демонструючи нову якість ставлення до цінності життя і гідності людини. Заступник Голови Консультативної місії ЄС в Україні Жоель Ваштер, Глава Представництва НАТО в Україні Александер Вінніков, Координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба розповіли про співпрацю з питань підтримки демократії, прав і безпеки людини, зокрема, в контексті реформування сектору безпеки в Україні. Про нові підходи співробітництва силових структур із цивільним населенням щодо забезпечення безпеки і прав людини розповіли Начальник Управління цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України Олексій Ноздрачов та Начальник відділу уповноважених Голови з питань контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності Управління забезпечення прав людини Національної поліції України Костянтин Тарасенко.

Експерти з України, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови, Литви та Словаччини обговорили як позитивний досвід, так і складнощі із забезпеченням безпеки людини в контексті реформування безпекового сектору відповідних країн. У виступах та під час дискусії було також обговорено питання встановлення демократичного контролю над сектором безпеки, проблематику забезпечення безпеки людини під час конфліктів та військових дій, співвідношення безпеки людини і державної безпеки. Учасниками круглого столу було відзначено, що військові конфлікти – в активній чи замороженій стадіях – є однією з основних перешкод для забезпечення безпеки людини на пострадянському просторі. Та попри те, що традиційні загрози залишаються життєво важливими, що зокрема підтверджує агресія Росії проти України, парадигма безпеки, що ставить людину в центр уваги, має бути знаменником реформування безпекового сектору в державах, які обрали демократичну модель розвитку. І в цьому сенсі Україна може стати позитивним прикладом для інших пострадянських держав, демонструючи, що питання державної безпеки можуть і повинні вирішуватися не за рахунок, а одночасно із забезпеченням безпеки людини.

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Максак Г., к.політ.н. Шелест Г., к.політ.н. Бурейко Н., Коваль М., Коваль Н.

Українська призма: Зовнішня політика 2017

Устименко В.А., Заблодська І.В.

Досвід об´єднання територіальних громад на Сході України: економіко-правові аспекти

Регіональний офіс Фонду ім. Фрідріха Еберта з співпраці та миру у Європі (Відень)

Форсайт Україна. Чотири сценарії розвитку України