Міжнародна конференція «25 років українсько-білоруського діалогу: перспективи відносин в часи викликів»

8 листопада 2016 року Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні у партнерстві із Радою зовнішньої політики «Українська Призма» , Дипломатичною академією України при МЗС України, Посольством Республіки Білорусь в Україні було проведено міжнародну конференцію «25 років українсько-білоруського діалогу: перспективи відносин в часи викликів».

В кінці року Україна святкуватиме 25-ліття встановлення дипломатичних відносин із Республікою Білорусь, яка була однією із перших держав, що визнала незалежність України, а крім того наразі є одним із найважливіших торгівельних партнерів для України та сусідньою з Україною державою. Не зважаючи на дещо різні зовнішньо політичні орієнтири, торгові обмеження, що накладаються пост радянською структурою економіки,  Білорусь залишається на достатньо високому рівні політичного порядку денного, що відображається в українському публічному дискурсі.

8 листопада 2016 року Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні у партнерстві із Радою зовнішньої політики «Українська Призма» , Дипломатичною академією України при МЗС України, Посольством Республіки Білорусь в Україні було проведено міжнародну конференцію «25 років українсько-білоруського діалогу: перспективи відносин в часи викликів». Конференція була присвячена трьом великим підтемам: політичний діалог, економічне співробітництво та безпекові виклики.  Участь у дискусії взяли близько 100 українських та білоруських фахівців, представників уряду та громадських та академічних організацій. На початку конференції виступив Посол Білорусі в Україні Ігор Сокол, який у своїй промові охарактеризував стан стосунків Україна-Білорусь та запевнив, що Білорусь завжди підтримувала та буде підтримувати незалежність України та недоторканність українських кордонів, не зважаючи на свій союзний статус відносин із Росією. Учасниками заходу неодноразово піднімалося питання щодо стратегічності стосунків Україна-Білорусь і пасивності/активності політичного діалогу. Стратегічний статус стосунків двох держав був розкритикований не в останню чергу через відсутність з травня 2015 року посла України в Білорусі та голосування Білорусі проти у ГА ООН по важливим для України резолюціям щодо питань її незалежності та територіального суверенітету. Водночас, варто відмітити, що Білорусь підтримала Україну під час голосування за її статус як непостійного члена Ради Безпеки ООН. Голова Комітету ВРУ у закордонних справах відмітила, що Україна сподівається на підтримку Білорусі у голосування по резолюції щодо дотримання прав людини у Криму та Севастополі.

Експертами також було відмічено, що за оцінками російських аналітиків сценарії, схожі на український, передбачаються ними також і для Білорусі (поступова все активніша співпраця із Заходом). Не в останню чергу такі оцінки з’явилися через небажання Білорусі надавати свою територію для розміщення об’єктів воєнної інфраструктури Російської Федерації. Це веде до думки, що не зважаючи на воєнно-політичні оборонні союзницькі зобов’язання із Росією, Білорусь у дипломатичному плані залишається нейтральною державою. На думку білоруських експертів Україна і Білорусь не бачать одна в одній суперників чи конкурентів, а стосунки можна швидше охарактеризувати як такі, що базуються на довірі.   В економічному відношенні стосунки Україна-Білорусь характеризуються активною торгівлею нафтопродуктами (80% імпорту в Україну із Білорусі), воєнно-технічним співробітництвом, проектами транскордонного співробітництва.

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Максак Г., к.політ.н. Шелест Г., к.політ.н. Бурейко Н., Коваль М., Коваль Н.

Українська призма: Зовнішня політика 2017

Устименко В.А., Заблодська І.В.

Досвід об´єднання територіальних громад на Сході України: економіко-правові аспекти

Регіональний офіс Фонду ім. Фрідріха Еберта з співпраці та миру у Європі (Відень)

Форсайт Україна. Чотири сценарії розвитку України