Всеукраїнський форум “Енергонезалежні регіони України”

24 листопада 2020 року відбувся всеукраїнський онлайн-форум «Енергонезалежні регіони України». Форум був організований Державним агентством з енергозбереження та енергоефективності України у співпраці із Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та іншими партнерами. Форум зібрав велику кількість представників влади, бізнесу та громадянського суспільства з метою обговорення поточного стану справ у сфері енергетики й розвитку регіонів та шляхів підвищення енергоефективності, використання відновлюваних джерел енергії та посилення енергетичної незалежності України. Оскільки форум проводився невдовзі після місцевих виборів в Україні, його метою також було підвищити обізнаність серед представників громад, а особливо новообраних керівників органів місцевого самоврядування, щодо енергоефективності та можливостей, які пропонує зелена та стала економіка.

Участь у заході експертів із різних галузей забезпечило оптимальну комбінацію політичних та бізнесових тем, обговорення можливостей фінансування та практичних висновків щодо співпраці громад та інвесторів. Під час дискусії учасники висловили занепокоєння, що Україна досі має дуже високий рівень споживання енергетичних ресурсів як у приватній, так і в бюджетній сферах.  Це стається перш за все через поганий технічний стан електромереж та ЛЕП, застарілі системи опалення та не ринкові ціни на енергоресурси, які подекуди стимулюють надмірне споживання. Але Україна має амбітну мету стати більш енергоефективною та зменшити залежність від викопного палива. Це допоможе зменшити залежність від імпорту енергоносіїв та посилити місцеву економіку, підвищити добробут населення. Тим не менш, учасники були оптимістичні щодо енергетичного майбутнього України, оскільки було підкреслено, що Україна є енергетично «заможною» країною та має значні можливості із збільшення використання таких енергоресурсів як аграрні відходи (біогаз), водень та деревний газ. Виступи представників різноманітних організацій, бізнесу та громад засвідчили, що «зелені» ініціативи та енергоефективні проекти активно розвиваються в Україні.

Тим не менш, перед Україною ще стоїть багато завдань для досягнення енергетичної незалежності. Часто на вище описані проєкти не вистачає коштів. Форум став платформою для представлення державних та приватних ініціатив з інвестицій в зелені технології та виробництво енергії, але більшість учасників підкреслювали, що такі проєкти матимуть постійне та достатнє фінансування лише у разі, якщо держава забезпечить зрозумілі правила гри та прозорий ринок. В деяких випадках для цього потрібно і зменшити вхідні бар’єри для малих підприємств. Учасники також наголошували на важливості запуску нового енергетичного ринку та фіналізації законодавчого забезпечення зелених аукціонів. Марсель Рьотіг, директор Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, зазначив у своєму виступі, що у процесі підвищення енергоефективності та досягнення енергетичної незалежності потрібно не забувати про принципи справедливого переходу та рівного залучення усіх зацікавлених сторін до процесу.

Захід закінчився виступами представників міст Львів та Кам’янець-Подільський, які амбітно працюють над досягненням енергетичної незалежності. Як зазначили учасники, децентралізація може позитивно впливати на підвищення енергоефективності у регіонах. Різноманітні підходи та технології можуть бути протестовані на місцевому рівні, а потім розповсюджені на всю країну. Міста можуть поділитися таким досвідом та кращими практиками з громадами, а амбітні міста стануть лідерами цього процесу.

Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні висловлює свою щиру подяку усім партнерам та учасникам форуму.

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Екологічні тренди в Україні: погляд громадян

Світлана Балюк, Наталія Клаунінг, Людмила Четвертухіна, Марія Коваль-Гончар

Українська призма: Зовнішня політика 2020. Аналітичне дослідження

к. політ. н. Бурейко Надія, Максак Геннадій, к. політ. н. Шелест Ганна

Посібник для суддів: Особливості розгляду справ про порушення законодавства про рекламу в частині дискримінації за ознаками статі

Надія Стефанів, Ірина Лилик, Мирослава Бабак, Олена Давліканова, Тетяна Стрелець, Ірина Желтобрюх