«Безпечне робоче місце, виробниче середовище і трудова діяльність – основна місія профспілок!»

З 29 червня по 1 липня 2021 року, у м. Яремче (Івано-Франківська область) відбувся семінар для новообраних голів профкомів та профспілкового активу Профспілки АПК України на тему: «Безпечне робоче місце, виробниче середовище і трудова діяльність – основна місія профспілок!»

Організатори заходу: Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, глобальна профспілка IUF та Жіночий комітет Профспілки АПК України.

Експерти та запрошенні: Андрій Фіголь, координатор проектів МОП в Україні, Ксенія Лепеха, експерт МОП.

Модератори: Дмитро Степанюк, координатор IUF, Надія Бурлака, голова Жіночого комітету Профспілки АПК України.

В рамках семінару учасники обговорили основні проблеми та виклики, що стоять перед працюючими жінками на робочих місцях, особливо в період пандемії, а також можливості профспілок щодо захисту працюючих.

В перший день роботи після презентації Надії Бурлаки щодо становища жінок в Україні учасники обговорили проблеми працюючих жінок в трудових колективах в галузі АПК. Учасники відмітили наступні проблеми: розрив в оплаті праці жінок та чоловіків, нерівні умови в питаннях зайнятості та кар’єрного росту, додаткові навантаження з ведення домашнього господарства та догляду за членами сім’ї, випадки насильства та домагань на робочих місцях та вдома тощо.  

Також в цей день Андрій Фіголь зробив онлайн презентацію стосовно основних положень Конвенції МОП № 190, 2019, про викорінення насильства та домагань у сфері праці, її ратифікації країнами світу та можливостей щодо її ратифікації в Україні.

Другий день роботи семінару розпочався з онлайн презентації Ксенії Лепехи про результати опитування щодо оцінки ситуації з насильством та домаганнями в сфері праці на підприємствах, де діють членські організації IUF.

Учасники отримали практичні поради щодо дій профспілкових організацій стосовно впровадження гендерної рівності в трудові відносини, а також обговорили в групах основні напрямки роботи та відповідальність профкому за реалізацію гендерної політики держави та профспілки в трудових відносинах колективу (модератор – Надія Бурлака).

Учасники відзначили умови праці жінок в сільській місцевості, щоденні навантаження яких становлять понад 15 годин, що протирічить фізіологічним нормам. У жінок не залишається часу та немає можливостей піклуватися про своє здоров’я, недостатньо сприятливих умов для поєднання материнства і професійного зростання. Сільські жінки стикаються з відсутністю нормальних побутових умов, складністю отримання медичної допомоги, особливо під час пандемії. Зокрема, учасники семінару ознайомились з основними питаннями охорони праці жінок. Розробили орієнтовні плани роботи організаційних ланок профспілки з питань охорони праці, а також участь профкому, райкому в розслідування нещасних випадків на виробництві (модератор – Надія Бурлака). Також, в рамках цієї сесії відбулася дискусія щодо впровадження в Україні з 1 липня 2021 року ринку сільськогосподарської землі та відповідних дій профспілкових організацій на місцях в рамках даної земельної реформи (модератор – Дмитро Степанюк).

На завершення учасники обговорили можливості профспілок щодо протидії насильству та домаганням в сфері праці, ознайомилися зі структурою IUF,   досвідом  членських організацій IUF з питань протидії насильству в сфері праці та в суспільстві (модератор Дмитро Степанюк).

В останній день роботи семінару учасники ознайомилися з основними напрямками роботи Жіночого комітету профспілки, обговорили можливості реалізації резолюції з’їзду Профспілки працівників АПК з питань протидії насильству, обмінялись досвідом стосовно колективних переговорів на місцях, напрацювали ряд  пропозицій стосовно включення в колективні договори та угоди положень з питань гендерної рівності та протидії насиллю на роботі і вдома, плану дій профспілки щодо просування ратифікації Конвенції МОП №190 в Україні (модератори – Надія Бурлака та Дмитро Степанюк).

Отримані знання будуть застосовуватись учасниками семінару на підприємствах харчової та переробної промисловості, сільського господарства України. З даних питань буде проводитись інформування та залучення до активних дій профспілкового активу галузі. Питання семінару будуть включені в порядок денний найближчої колективно-договірної кампанії, а також в порядок денний засідань профспілкових органів усіх рівнів.

Бюро в Києві

04070 Україна, Київ
вул. Борисоглібська, 15А

+38 (044) 234 0038

mail(at)fes.kiev.ua