Діяльність профспілок в сучасних умовах та напрацювання стратегій роботи в постковідний період

2-4 червня 2021 року у м. Святогірськ (Донецька область) відбувся семінар для членських організацій IUF України на тему «Діяльність профспілок в сучасних умовах та напрацювання стратегій роботи в постковідний період». Захід спільно організовано Представництвом Фонду ім. Ф. Еберта в Україні та національним координатором глобальної профспілки IUF.

Учасники: профспілковий актив ДП «Артемсіль», Кока-Кола, JTI-Кременчук, Філіп Морріс Україна, Донецької обласної організації профспілки АПК України.

В рамках семінару його учасники обговорили основні проблеми та виклики, які стоять перед працівниками та профспілками на робочих місцях в період пандемії, можливості профспілок щодо протидії поширенню пандемії та стратегій роботи профспілок у постковідний період.

В перший день роботи учасники обговорили основні проблеми та виклики, які стоять перед працівниками та профспілками на робочих місцях в період пандемії, зокрема: забезпечення працівників засобами індивідуального захисту, транспортування працівників до/з роботи, самоізоляція та дистанційна робота, зменшення заробітної плати, медичне страхування працівників. Член виконкому IUF Іван Мілих розповів про колективні дії профспілок в період, коли їх неможливо проводити через карантині обмеження.

Психологиня Яна Клиженко провела сесію стосовно причин, симптомів, профілактики синдрому професійного вигоряння, яке стало ще більш актуальним в період пандемії.

У другий день роботи семінару учасники мали змогу познайомитися з роботою ППО ДП «Артемсіль» та зустрітися з профактивом підприємства. В рамках зустрічі учасники семінару заявили про підтримку вимог трудового колективу підприємства щодо включення ДП «Артемсіль» до списку державних підприємств, які не підлягають приватизації. Також учасники семінару ознайомилися з робочим процесом видобутку солі, умовами праці робітників на руднику №4.

В третій день роботи учасники ознайомилися з результатами дослідження «Вплив COVID-19 на становище працівників в секторах IUF та дії профспілок щодо зменшення наслідків коронавірусної кризи» (Дмитро Степанюк, координатор IUF) та з результатами опитування щодо оцінки ситуації з насильством та домаганнями в сфері праці на підприємствах, де діють членські організації IUF (Ксенія Лепеха, експертка МОП ). Дані дослідження проходили в квітні-травні 2021 року. Окрім того, учасники семінару обговорили можливості профспілок в питанні забезпечення психологічного благополуччя працюючих жінок і чоловіків в умовах пандемії (Ксенія Лепеха).

Щодо стратегій роботи профспілок в постковідний період учасники семінару запропонували наступне:

  • вимагати від роботодавців створення умов щодо «комфортного» виходу працівників на робочі місця після тривалої дистанційної роботи;
  • продовжити роботу щодо ведення колективних переговорів стосовно підняття заробітної плати, покращення умов праці;
  • вимагати визнання COVID-19 як питання охорони праці, та включення його до переліку хвороб, які мають покриватися за рахунок медичної страховки;
  • вимагати від роботодавців проведення за рахунок підприємств тестувань на коронавірус та сприяти працівникам, які бажають добровільно вакцинуватися.

Під час семінару його учасники підтримали колег з підприємства Гурія-Експрес (Грузія), які вже більше місяця страйкують та вимагають збільшення заробітної плати і покращення умов праці. Учасники семінару записали та відправили страйкуючим відповідне відео- звернення.

Ми сподіваємося, що отримані знання будуть застосовуватись учасниками семінару на підприємствах харчової та переробної промисловості, сільського господарства України для інформування профспілкового активу, під час переговорів щодо укладення колективних договорів та угод, а також будуть включені в порядок денний засідань профспілкових органів усіх рівнів.

 

Бюро в Києві

04070 Україна, Київ
вул. Борисоглібська, 15А

+38 (044) 234 0038

ukraine(at)fes.de

Photo: FES/Bernd Raschke

 

Впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках, де не створено ОСББ

За ред. Анастасії Горбач, Марії Коваль-Гончар, Костянтина Криницького

Інклюзія в Україні і поза кордонами

Марія Ясеновська, Олена Зіненко, Катерина Кормілець

Українська призма: Зовнішня політика 2022

к.політ. н. Бурейко Н., Максак Г., к.політ. н. Шелест Г.