Презентація дослідження: «Пізнай свого ближнього як себе: взаємне сприйняття українців та поляків»

Історія небагатьох європейських країн переплетена так само, як історія держав-сусідів України та Польщі. Поєднані 535-кілометровим кордоном, обидві держави мають не лише спільне минуле. В останні роки Польща стала місцем безпрецедентної трудової міграції з України, і багато українців виїжджають за кордон у пошуках вищої заробітної плати.

Такий розвиток подій, який для багатьох поляків та українців означав шанс наживо познайомитись із сусідами, справив значний вплив на те, як громадяни двох країн сприймають один одного. Що поляки та українці знають одне про одного? Що вони думають про відносини між двома країнами? Яка їх оцінка потенційного майбутнього співробітництва між Польщею та Україною?

Щодо цих та інших питань, 11 червня 2021 року Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Польщі представили нещодавнє опитування, проведене у співпраці із Радою зовнішньої політики «Українська призма» та Коледжем Східної Європи у Вроцлаві. До спікерів Надії Коваль, керівниці інформаційно-аналітичного відділу Українського інституту, та Лауринаса Вайчунаса, Східноєвропейський коледж Яна Новака-Єзіоранського у Вроцлаві, приєдналися Микола Рябчук, президент Українського ПЕН-центру, та Анджей Шептицький, політолог, викладач факультету політології та міжнародних досліджень Варшавського університету. Дискусію модерувала Сьюзан Стюарт, керівник дослідницького відділу Східної Європи та Євразії в Stiftung Wissenschaft und Politik.

Дослідники підкреслили, що, хоча польське суспільство, загалом, прийняло українську трудову міграцію, тим не менше існують ризики, пов'язані з асиметрією польсько-українських відносин, в яких українські робітники часто покладаються на політичну та суспільну доброзичливість їх польських колег. Тому доповідачі рекомендували  і в подальшому розвивати антидискримінаційну політику на робочих місцях у Польщі задля забезпечення стійкої позитивної співпраці між поляками та українцями.


Ще однією точкою дискусії було давнє уявлення про Польщу як зразок для наслідування та прихильника/адвоката європейської інтеграції України. Ця ідея також відображена в результатах опитування: хоча українці надзвичайно прихильно ставляться до польського уряду та економіки, польські уявлення щодо України помітно більш стримані. У цьому контексті дослідники вказали на обмежений рівень знань польських респондентів про сучасну Україну, що часто змушувало їх звертатися до історичних стереотипів.

Однак дослідники та дискутанти погодились, що активізація польсько-українських відносин у зв'язку з триваючою трудовою міграцією може в середньостроковій перспективі призвести до демократизації та плюралізації взаємодії. Таким чином, оскільки все більше поляків та українців мають можливість безпосередньо взаємодіяти зі своїми колегами, суперечливі теми та стереотипи минулого можуть поступово поступитися місцем для більш широкого порозуміння на місцевому та індивідуальному рівнях.

Бюро в Києві

04070 Україна, Київ
вул. Борисоглібська, 15А

+38 (044) 234 0038

mail(at)fes.kiev.ua