Ukraine Future Energy Talks

Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україна та Kyiv School of Enegry Policy провели серію круглих столів Ukraine Future Energy Talks про існуючі проблеми та перспективи відновлення різних секторів енергетики України. Учасниками обговорень стали представники виконавчої влади України, місцевих органів влади, державних компаній та підприємств, медіа та представників ГО і міжнародних енергетичних проєктів, посольств та наукових установ.

Перший круглий стіл 16 червня 2022 р. був присвячений енергоефективності у будівлях як необхідному елементу поствоєнної відбудови України. Своїми думками у ході дискусії із учасниками поділились Святослав Павлюк, Асоціація «Енергоефективні міста України» та Кшиштоф Герульский, Група підтримки України, Європейська комісія.  В умовах, коли 5% будівель вже пошкоджені або знищені у ході бойових дій, а РФ використовує енергетичні ресурси як зброю проти України та ЄС критично важливою стає відбудова за новими стандартами енергоефективності, використання нових технологій, як-от теплові насоси чи модульні котельні системи. Для підготовки до нового опалювального сезону для України важливо вже зараз відремонтувати дахи та вікна у зруйнованих будинках. Потрібно також мати план аварійного енергозабезпечення. Громади мають вже зараз думати про джерела резервного енергопостачання, наприклад генератори для проходження наступного опалювального сезону.  В найближчому майбутньому перспективним виглядає і поліцентричний підхід замість моноцентричного, оскільки одна велика ТЕЦ є більш вразливою ніж десять установок меншої потужності.

Друга дискусія (23 червня 2022 р.) була присвячена проблемам ринку пального в Україні. Перед учасниками виступили Геннадій Рябцев, експерт з енергетичних питань, Сергій Куюн, директор консалтингової компанії А-95, Георгій Гелетуха, голова правління Біоенергетичної асоціації України, Анна Зарудна, експертка з електромобільності, керівниця напряму зв’язків з органами державної влади EV-UA — Українська Асоціація Учасників Ринку Електромобілів. Внаслідок російської агресії на території України було знищено або зруйновано понад 25 нафтобаз, що призвело до підвищення рівня цін в Україні та посилення енергетичної бідності. Експерти також розповіли про перспективи розвитку ринку біопалива в Україні. В середньому в ЄС використання ВДЕ на транспорті складає лише близько 10% (17 млн т. н.е. вже виробляється із використанням біопалива), в Україні за даними 2020 р. цей показник складав 2,5%. Відповідно до проекту Національного плану дій з розвитку відновлюваної енергетики до 2030 року на транспорті цей показник має бути збільшено до 14% до 2030 р., що корелює із планами ЄС.  Для стимулювання цього ринку Україна потрібне прийняття відповідного технічного регламенту та проведення інформаційної компанії для споживачів. Ключовим для подальшого розвитку інфраструктури електромобільності є законодавче врегулювання, вільніший доступ дилерів до ринку та пільги на ввезення та виробництво електромобілів.

Третя дискусія, що відбулася 30 червня 2022 р., була присвячена майбутньому виробництва електроенергії в Україні. Спікерами стали Андрій Конеченков, голова правління Української вітроенергетичної асоціації, Юлія Усенко, голова Всеукраїнської Агенції Інвестицій та Сталого Розвитку та Андрій Пилипенко, керівник ДП «Гарантований покупець». Основним викликом для цієї галузі є той факт, що 85% потужностей ВДЕ знаходяться на тимчасово окупованих територіях. Значна частка з них зупинила свою роботу або була демонтована та викрадена російськими окупантами (як-от найбільша СЕС в м. Токмак на 50 МВТ площею в 96 гектарів). Проблемними є також такі фактори як неповні та нестабільні розрахунки за відпущену електроенергію виробниками ВДЕ (та пов’язані з цим зобов’язання перед кредиторами), технічні обмеження генерації в мережу, зростання ціни паливної складової у собівартості виробництва для виробників електроенергії з біомаси та біогазу. У пошуках нових можливостей для себе виробники ВДЕ звертають увагу на такі можливості як експорт електроенергії за кордон та розвиток можливостей акумулювання енергії. Подальший розвиток галузі у короткій перспективі багато в чому залежить від позиції українського уряду щодо виплат за “зеленим тарифом”, а у довгій – від стратегічного рішення щодо поствоєнної енергетичної відбудови України.

За цими посиланнями Ви можете ознайомитись із відео-записом дискусій (українською мовою):

1. "Енергоефективність як наскрізна політика у відбудові України"

2. "Майбутнє виробництва електроенергії - REStoration of Ukraine"

3. "Пальне України для руху у майбутнє – біопаливо та електромобільність"

 


Бюро в Києві

04070 Україна, Київ
вул. Борисоглібська, 15А

+38 (044) 234 0038

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

 

Сборник "100 историй женщин и девочек с войны России против Украины". Том II

Е. Бучинская, Е. Давликанова, И. Лылык, О. Яшкина

Сборник "100 историй женщин и девочек с войны России против Украины". Том I

Е. Бучинская, Е. Давликанова, И. Лылык, О. Яшкина

Стратегічні комунікації для безпекових і державних інституцій: практичний посібник

О. Заруба, С. Череватий, О. Акульшин, Л. Компанцева