Національній експертний форум в Одесі

Український дослідницький центр Інститут Горшеніна у партнерстві із Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі та Одеською обласною державною адміністрацією провели 18 жовтня 2018 року 10 Національний експертний форум в Одесі.

Вже традиційно Форум зібрав провідних державних службовців, політиків, дипломатів, лідерів громадянського суспільства з України та з закордону для обговорення найбільш важливих викликів в Україні. Захід складався з трьох панелей: безпекова, економічна та міжнародна.

 

Перша панель, модератором якої був Марсель Рьотіг, Директор Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі, була присвячена темі «Формула безпеки для України». В її рамках учасники озвучили свої думки щодо перспектив та можливостей розвязання збройного конфлікту на Сході Україні. Олександр Литвиненко, заступник секретаря Національної Ради безпеки та оборони України, зазначив, що ситуація в Східній Україні потребує діалогу на політичному рівні для виконання будь-яких мирних домовленостей. Сімон Вайс, старший дослідник Регіонального Офісу Представництва Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта з безпеки та співробітництва в Європі (Відень) відмітив, що відповідно до останніх соціологічних досліджень більшість українців (63%) надали би перевагу регіональному вирішенню конфлікту перед міжнародним. Усі спікери погодилися, що «Мінські угоди» були важливим досягненням в свій час, і наразі для них не існує реальної альтернативи. Відповідно до думок експертів, Україна має покладатися на існуючі документи, тому що Росія не змінить свій підхід до того часу, поки в Україні наступного року не відбудуться вибори.

Уряд має опікуватися питанням реінтеграції Донбасу. Таку думку висловив Жан-Баптіст Жанжен-Вільмер, Директор Інституту стратегічних досліджень при Міністерстві оборони Франції (IRSEM).  Він також висловив думку, що Донбас є більш вигідним для Росії всередині України, тому Росія не буде протистояти намаганням України реінтегрувати ці території, якщо тільки Україна надаватиме деякі автономні права цьому регіонові.  Цей регіон не дозволяє, на думку експерта, будувати сильну національну ідентичність, що базувалася б на мові та культурі.  Для реінтеграції Донбасу потрібна публічна дискусія з цього питання. По мірі відновлення регіону його конкурентоспроможність також зростатиме.

Іцхак Ілан, який в минулому працював заступником директора Агентства з безпеки Ізраїлю (Шин-Бет), запропонував інший підхід: зважаючи на досвід Ізраїльсько-Палестинського конфлікту, він підкреслив необхідність якісної оборонної стратегії, військових операцій та відмову від побудови союзів із тими країнами, які працюють із «ворогом». Це твердження має, однак, сприйматися критично, оскільки, по-перше, Ізраїльсько-Палестинський конфлікт не можна так легко порівняти із збройним конфліктом на Сході України, а по-друге, цей конфлікт ще не вирішено і він триває вже понад 50 років.

Під час другої панелі «Україні – інвестиційний хаб Європи» виступили Геннадій Зубко, заступник Прем’єр-міністра України,  Максим Степанов, голова Одеської ОДА, Ізабель Дюмонт, Посол Франції в Україні, Лі Янг-Гу, Посол Республіки Корея в Україні та Іван Міклош, співголова Стратегічної групи радників з підтримки реформ (SAGSUR). Ключовим питанням стали можливості та виклики для української економіки. Міклош зазначив, що економічне зростання у 6-7% на рік було б сталим та доцільним для української економіки. Рецепт для досягнення таких показників тісно пов'язаний із залученням іноземних інвестицій. Посол Дюмонт висловила думку, що вже є зацікавлені інвестори, які готові вкласти кошти в Україну через її потенціал та ринок, що активно трансформується.  Однак, на цьому шляху залишаються суттєві перепони. Вони мають бути подолані задля того, щоб перетворити Україну на інвестиційний хаб. Корупція є величезною загрозою, яка має теж бути зменшена. Цю думку розділили усі панелісти. Вони також відзначили слабку та повільну правоохоронну систему, функціонування якої має бути спрощене. Губернатор Одеської області Степанов запропонував більш детальний підхід до того, яка досягнути такого довгоочікуваного прогресу. Перш за все, на його думку, контролюючі та правоохоронні органи мають нести безпосередню відповідальність за втрати бізнесу, якщо вони були ними спричинені. По-друге, він відмітив, що спеціальні щомісячні зустрічі Кабінету Міністрів України із представниками бізнес-кіл зможуть покращити комунікацію між головними акторами.

Тему «Україна у міжнародному вимірі» обговорювали в рамах третьої панелі. Російська агресія як найбільш впливовий фактор для розвитку України стала головною темою виступу Павла Клімкіна, Міністра закордонних справ України та Георгія Логвинського, депутата ВРУ. Окрім того, Анніка Вайдеманн, заступник Голови Представництва ЄС в Україні, відповіла на питання «Що робить Україну більш привабливою для Європи?». Цим є, на її думку, діючі угоди між ЄС та Україною, а саме Угода про Глибоку та всеохоплюючу зону вільної торгівлі, що є основною частиною Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС. Вайдеманн зазначила, що обидві сторони мають працювати над виконанням цієї угоди. Сьюзан Стюарт, головний науковий співробітник Німецького інституту міжнародних відносин та безпеки (Берлін) додала, що необхідні реформи вже розпочалися в Україні. Однак, вони потребують більшої узгодженості та динаміки, для того щоб стати дійсно успішними. Україна наразі сприймається як незалежний актор та суверенна держава в Європі. Головним чинником, який допоможе підвищити репутацію та привабливість України, - це боротьба із корупцією.  Саме тому, як нинішній, так і майбутній уряди мають докладати зусиль для вирішення цього питання.

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua