Ставлення українців до соціал-демократії

12 жовтня 2018 року Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україна та Інститут Горшеніна презентували результати соціологічного дослідження «Ставлення українців до соціал-демократії».

В дослідженні було вивчено ставлення населення України до соціал-демократичних ідей та цінностей, а також ставлення до ключових понять, які знаходяться в центрі уваги соціал-демократів. В рамках дослідження було проведено 5 фокус-груп у Львові, Києві, Дніпрі, Чернігові та Одесі серед людей віком від 18 до 65 років. Також було проведено 2000 особистих інтерв’ю.

Дослідження показало, що рівень обізнаності щодо різних політико-ідеологічних течій є критично низьким. Як результат – політико-ідеологічні преференції українців є фрагментарними та неструктурованими. Більшості людей складно ідентифікувати себе із «лівими» або «правими» та визначити, яка ідеологія найкраще підходить до їх світогляду. Ситуація ускладняється тим фактом, що в Україні поки що немає ідеологічних політичних партій,  на які люди могли би орієнтуватися. 

На щастя, українці схиляються до центристських поглядів, а соціал-демократію як «золоту середину» підтримує найбільша кількість людей. Соціал-демократична ідеологія в цілому сприймається позитивно в усіх регіонах України та у всіх вікових групах. З іншого боку, дослідження показує, що розуміння принципів та цінностей цієї ідеології є достатньо поверховим серед українців.  Населення України не має ґрунтовних знань щодо концепту «держави загального добробуту» - українці хотіли б жити у соціальній державі із безкоштовною медициною та освітою, але в той же час вони не хочуть платити більші податки. Ця розбіжність пояснюється низьким рівнем довіри до державних інститутів та низьким рівнем обізнаності щодо спільної відповідальності усього суспільства.

Дослідження також показує, що необхідно підвищувати рівень політичної культури в Україні, оскільки це буде вирішальним фактором для демократизації політичної системи країни та створення ефективного громадянського суспільства. Також із результатів дослідження можна зробити висновок, що є багато простору для лівоцентристських сил в Україні, а соціал-демократична ідеологія має дуже великий потенціал стати ключовою ідеологією для нових впливових українських партій.

Після презентації результатів пролунали коментарі запрошених гостей, а саме Богдана Ференса, члена координаційної Ради Інституту демократії та соціального прогресу, співзасновника Соціал-демократичної платформи та Конрада Голоти, Радника з центрально та східноєвропейських партій Партії європейських соціалістів. Конрад Голота зазначив, що якби таке дослідження було проведено 20 років тому у Польщі, Румунії та Болгарії, його результати були б такими самими. Однак, з того часу ці суспільства зробили потужний крок вперед і Україна має самостійно вирішити, яким шляхом їй йти далі. Окрім того, він зазначив щодо важливості мови та слів, які використовуються політиками та публічними особами, оскільки саме мова та підібрані слова впливають на спосіб мислення.  Через цк необхідно відповідним чином називати ту чи іншу політику чи політичну позицію та боротися із популістськими гаслами.  Він закликав присутніх використовувати свою силу та свій голос, зазначивши, що «поганих людей обирають хороші люди, які не голосують». Це зауваження Конрада було дуже слушним, оскільки не дуже великий процент населення України, на жаль, бере участь у виборах. Богдан Ференс, з іншого боку, більш позитивно окреслив картину соціал-демократичного руху в Україні,  підкресливши, що такий рух існує – і він є молодим, креативним та динамічним. Соціал-демократія ще поки є не дуже популярною серед українців, зізнався Богдан Ференс, але має дуже великий потенціал.

 

Повний текст дослідження дивіться тут.

library.fes.de/pdf-files/bueros/ukraine/14722.pdf

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Українська призма: Зовнішня політика 2018. Аналітичне дослідження

Надія Бурейко, Геннадій Максак, Ганна Шелест

Стандарти недискримінаційної реклами: світові тенденції та українські ініціативи

Лукас Боде, Олена Бучинська, Олена Давліканова, Олег Кобельков, Жустіна Райжите, Ірина Лилик, Юрій Сахно, Наталія Федорович

Забезпечення якості та безпечності житлово-комунальних послуг через формування систем підготовки та професійної атестації менеджерів житлового будинку
Ольга Максименко, Зоя Гуліна, Олена Гуліна, Олена Давліканова