Україна та Молдова: співпраця, взаємозалежність, суперництво

29 вересня 2017 року у м. Кишинеу відбувся другий експертний круглий стіл, спрямований на оцінку українсько-молдовських стосунків, вивчення найбільш чутливих питань двосторонніх відносин, ключових історій успіху та можливостей розробки стратегій взаємовигідного співробітництва для обох країн. Організаторами виступили Представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Рада зовнішньої політики «Українська призма».

У круглому столі в м. Кишинеу, що став логічним продовженням обговорення у Києві 12 вересня 2017 р., взяли участь близько 50 представників громадських організацій, аналітичних центрів, що займаються проблематикою українсько-молдовських стосунків, дипломатів, медіа та уряду Молдови.

Як зазначив у своєму виступі Іон Стевіле, посол із особливих доручень Міністерства зовнішніх справ та європейської інтеграції Молдови, в минулому -  Надзвичайний та Повноважний Посол Молдови в Україні, стосунки України та Молдови перебувають на якісно високому рівні у порівнянні із попередніми роками. На його думку, відносини обох країн набувають стратегічного характеру через спільний вибір європейської моделі розвитку суспільства, тісне співробітництво у рамках європейських зобов’язань та інтенсивний політичний діалог. Схожі думки висловив і Георг Белан, Віце-Прем’єр-міністр Молдови з питань реінтеграції, зазначивши, що європейська інтеграція є пріоритетом для обох країн, а вирішення Придністровського конфлікту могло б слугувати прецедентом для вирішення проблем в Україні.

 

Участь в експертному обговоренні взяв також і Надзвичайний та Повноважний Посол України в Республіці Молдова Іван Гнатишин, який у своїй промові наголосив на необхідності продовження співпраці між урядами обох країн щодо демаркації кордону, будівництва переходів, а також протидії гібридній агресії, нейтралізації інформаційного впливу Росії у Молдові. Експерт Росіан Васілой, IDIS Viitorul представив етапи розвитку транскордонної співпраці між державами і відмітив, що існуюча договірно-правова база  сприяє міждержавним відносинам та легальному перетину кордонів. Експерт також позитивно відмітив спільну діяльність держав разом із EUBAM. Водночас, він закликав сторони до  розвитку системи аналізу ризиків на кордоні, обміну інформацією в режимі реального часу. Також, на його думку, доречними були б механізми спільного патрулювання кордону. Молдова, на думку Васілой, дуже високо цінить підтримку Україною виводу груп російських військ у регіоні.

 

Молдовськими експертами також були відмічені деякі проблемні моменти відносин, а саме відсутність сталої платформи для урядових комунікацій, повільне виконання домовленостей, що дозволяють вирішити проблеми, що існують з часу розпаду СРСР , повільне просування інфраструктурних проектів, зменшення кількості молдовських шкіл на Півдні України. Також експертами було зазначено, що існує конкуренція між дешевшими українськими товарами та молдовськими, а також конкуренція між країнами за фонди ЄС. Окрему увагу під час заходу було приділено екосистемі річки Дністер, а також планам українського уряду збудувати Верхньодністровський каскад ГЕС. Це питання є особливо важливим для обох сторін з огляду на те, що питна вода як в Одесу, так і в Кишинів потрапляє із річки Дністер.

Учасники обох круглів столів, як у Києві 12 вересня 2017 року, так і у Кишиневі 27 вересня 2017 року дійшли висновку,  щодо необхідності побудови відносин, що засновуються на довірі та відчутті солідарності один до одного, а також висловили рекомендації щодо подальшого облаштування кордонів та розвитку інфраструктурних проектів, співробітництва в рамках міжнародних організацій, а також щодо спільних дій, спрямованих на підтримку самобутності та інтеграції національних меншин України та Молдови.

 Результатом проекту стануть дві аналітичні записки (погляд з Молдови та погляд з України) та рекомендації до урядів обох країн, що будуть презентовані у м. Київ та Кишинеу.

Бюро в Києві

01004 Україна, Київ
вул. Пушкiнська, 34

+38 (044) 234 0038
+38 (044) 451 4031

mail(at)fes.kiev.ua

Photo: FES/Bernd Raschke

Публікації

Максак Г., к.політ.н. Шелест Г., к.політ.н. Бурейко Н., Коваль М., Коваль Н.

Українська призма: Зовнішня політика 2017

Устименко В.А., Заблодська І.В.

Досвід об´єднання територіальних громад на Сході України: економіко-правові аспекти

Регіональний офіс Фонду ім. Фрідріха Еберта з співпраці та миру у Європі (Відень)

Форсайт Україна. Чотири сценарії розвитку України